Ништо од проектот „АРМ мој вистински дом“

  ПРОЕКТ: АРМ мој вистински дом Владата на Република Македонија води континуирана грижа за подобрување на условите за работа, живот и на стандардот на вработените во МО и припадниците на АРМ. За таа цел се работи на спроведување проектот „АРМ…

АНАЛИЗА: Од каде ќе почнат реформите во администрацијата?

  Пишува: Анета Додевска   Вработените во администрацијата кои седат дома, а земаат плата наскоро ќе добијат работни задачи, но каква е состојбата со вработувањата во јавниот сектор треба да покаже функционалната анализа што ја изработува Министерството за информатичко општество…

Должнички амбис од 363 милиони евра!

Дрбро е што Министерството за финансии одлучи да направи попис на скриените долгови што ги имаат инститициите, општините, јавните претпријатија, министерствата, но потребно е и да се направи детален опис на долговите, разграничување на доспеаните и недспеаните побарувања, коментираат дел…

Втор извештај на СЈО – 4 нови истраги и две обвиненија

  Вториот редовен шестмесечен извештај е поднесен во законски утврдениот рок и е карактеристичен по две работи – присуство на Јанева во Собранието и пред Советот на Обвинители, како и нападите врз интегритетот на СЈО и личниот од страна на…

Прв извештај на СЈО до Собранието на РМ

  Првиот редовен извештај за работата на СЈО беше доставен на време до Собранието и до Советот на Јавни обвиинители, но и од двете институции останаа на ставот дека Специјалната обвинителка требало лично да реферира и да одговара на парашања…

Зоран Заев

На 31.05. 2017 година  Зоран Заев е избран за претседател на Владата на Република Македонија. ПРИВАТЕН ЖИВОТ Претседателот на СДСМ и градоначалник на Струмица, Зоран Заев, е роден во на 8 октомври 1974 година во Струмица. Оженет со Зорица Заева,…

Кочо Анѓушев

  Министер без ресор во Владата на РМ, предводена од Зоран Заев, избрана на 31 мај 2017 година.   ПРИВАТЕН ЖИВОТ Роден е во Велес на 20.06.1969 година, има семејство, се занимава со наука и бизнис и за прв пат…

Никола Димитров

На 31.05. 2017 година Никола Димитров е избран за министер за одбрана во Владата на Република Македонија.   ПРИВАТЕН ЖИВОТ Никола Димитров е роден 1972 година во Скопје . Тој е женет, татко е на три деца.   ОБРАЗОВАНИЕ Докторант…

Радмила Шекеринска

  На 31.05. 2017 година  Радмила Шекеринска е избрана за министер за одбрана во Владата на Република Македонија.   ПРИВАТЕН ЖИВОТ Радмила Шекеринска е заменик – претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ). Родена е на 10 јуни 1972 година…

Билен Саљији

  Министер за правда во Владата на РМ на премиерот Зоран Заев од 2017 година   ПРИВАТЕН ЖИВОТ Роден на 23 јуни 1975 година во Добри Дол, општина Врапчиште, гостиварско. Според официјалните податоци, тој има семејство – сопруга и три…

Мила Царовска

  Министерка за труд и социјална политика во Владата на РМ предводена од Зоран Заев од 2017 година   ПРИВАТЕН ЖИВОТ – Родена е на 06.05.1984 во Скопје. Нема податоци во официјалната биографија за нејзината семејна состојба   ОБРАЗОВАНИЕ -Таа…

Рамиз Мерко

  Министер без ресор во Владата на РМ, предводена од Зоран Заев од 2017 година   ПРИВАТЕН ЖИВОТ Роден на 12.04.1957 година во Струга.   ОБРАЗОВАНИЕ -Од 1964-1976 г. ги завршува основното и средното образование   -Од  1976-1980 г. завршува…

Македонија доби нова Влада на чело со Зоран Заев

  Скопје, 1 јуни, 2017 – 0:52 (META)  – Со 62 гласа „за“, од вкупно 111 пратеници, колку што гласаа во Собранието на Република Македонија вечерва, неколку минути пред полноќ, беше избрана новата Влада на чело со премиерот Зоран Заев.…

Зорица Апостолска

  Министерка без ресор во Владата на РМ предводена од Зоран Заев од 2017 година   ПРИВАТЕН ЖИВОТ -Во нејзината официјална биографија доставена до Собранието на РМ при изборот на Влада не е наведено кога и каде е родена Зорица…

Оливер Спасовски

На 31.05. 2017 година Оливер Спасовски е избран за министер за внатрешни работи во Владата на Република Македонија.    ПРИВАТЕН ЖИВОТ Оливер Спасовски е роден на 21 октомври 1976 во Куманово. Оженет e со Катерина со која имаат две деца. ОБРАЗОВАНИЕ…

АНАЛИЗА: Страв од неизвесност – штедењето забави!

  По податоците за пад на индустриското производство и по оценките на бизнисмните дека економската состојба во фирмите се влошува, и банкарскиот сектор испрати сигнали дека неизвесноста од политичката криза се одрази и кај штедењето и кај кредитирањето, пишува неделната…

„Репортери без граници“: На 111. место, Македонија е „лошото момче на Балканот“

Париз, 26 април, 2017 – 9:56 (META)  – Најновиот извештај на „Репортери без граници“ ја рангира Македонија на 111. место според индексот на слобода и земјата ја нарекува „лошото момче на Балканот“. Според „Репортери без граници“, слободата на медиумите е…

Втори Април, Меѓународен ден на проверката на факти

Втори Април е промовиран како Меѓународен ден на проверката на факти од страна на Меѓународната мрежа за проверка на факти основана при Поинтер Институтот од Сент Питерсбург, сојузна држава Флорида, САД, во соработка со организациите за проверка на факти ширум…