Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ со двојни стандарди околу бегалците

  Опозиционата ВМРО-ДПМНЕ ја обвини Владата предводена од СДСМ дека на Македонија ѝ подготвува законска рамка која од неа ќе направи прифатен центар на огромен број бегалци и мигранти и дека тоа ќе значи огромен финансиски и демографски притисок за…

Почна регулацијата на Виничка Река

Проект: Регулација на Виничка Река, за што веќе е изработен проект и се обезбедени средства за реализација во висина од 15.000.000 денари (250.000 евра). Рок: декември 2014 година ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Градоначалникот на Општина Виница, Емил Дончев за локалните избори во 2013…

Во Василево асфалтирана улицата во Нова Маала

  Проект: Асфалтирање на улица во населено место Нова Маала во должина од 400 метри. Средства за реализација на овој проект во износ од 1 милион денари ќе бидат обезбедени од буџетот на Општина Василево. (Рок за реализација: 2013-3015) ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:…

СЈО мора да постапува по прислушуваните материјали, пред да ги уништи

  Не може да се очекува дека СЈО ќе ги уништи овие материјали, бидејќи тие се материјален доказ во оваа и во други судски постапки. Што се однесува, пак до делот на изјавата во која се инсинуира дека материјалите кои…

Последиците од невремето во Порој сè уште не се санирани

Расположливите информации говорат дека е почнато со преземање на мерки за санација на штетите од поплавите во село Порој, како и со процесот на компензација на оштетените земјоделци, но дека тоа не се одвива според најавеното темпо што предизвикува незадоволство…

Базенот во Пробиштип е реконструиран

  Проект: Основање пливачка школа и ставање во функција на затворениот базен во ООУ ,,Никола Карев“ преку текот на целата година Опис на проектот: Бесплатни часови по пливање од професори ангажирани од страна на Општината за деца до 14 години.…

Актуелните октоподи во сенка на расипништвото на претходната власт

  Службата за општи и заеднички работи при владата објави оглас за набавка свежа риба, замрзната риба, октоподи и морски плодови кои ќе бидат на менито на функционерите од СДС во вредност од 400.000 денари. Како навиени пред изборите повторуваа…

Кембриџ запрен да се спречат штети, не се само учебниците проблем

  Во изјавата за медиумите по одлуката на новата Влада да ја запре примената на Кембриџ програмата во средните училишта низ Македонија, претставникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, излезе со изјава која ја оценуваме како невистинита. Во неа тој, меѓу другото…

Просторот пред ТЦ Буњаковец не е урбано уреден и хуманизиран

Проект: Ново урбано уредување и хуманизирање на површината пред трговскиот центар Буњаковец по целата негова должина ОБЕАЗЛОЖЕНИЕ: Во својата изборна програма, градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, во делот наречен „Инфраструктурни зафати за подигање на квалитетот на живеењето“(стр.5), меѓу другото,…

Мандатите завршија – колекторот за отпадни води за Глумово, Шишево и Грчец недовршен

Проект: Станица за филтрирање на отпадните води во Сарај  (Ветување од програмата на ДУИ на изборите во 2011 година) ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: За предвремените парламентарни избори во 2011 година Демократската унија за интеграција (ДУИ) во својата Изборна програма , во делот на…

И „Фајненшл Тајмс“ понекогаш греши

  Mногу прелесно е ветено од страната на Заев дека ќе се сменат името на Република Македонија или ќе најдат решение кое ќе ја задоволи соседна Атина, за да може тоа да биде на задоволство на некои меѓународни чинители кои…

Не е изградена ветената фабрика за оружје во Македонски Брод

Вечерва можеме да си кажеме една убава работа, добра вест за Македонски Брод- се донесе одлука од страна на американска компанија, да се купи земјиште во близина на Македонски Брод, земјиштето се купи и на почетокот на декември почнува со…

Наивно оправдување  за сомнежите за „шпионски игри“ на релација Белград-Скопје

Тврдењето на Стоиљковиќ дека се работи само „за пропагандно дефокусирање на јавноста од некаков државен пуч и од фактот дека Талат Џафери почнал да зборува на албански јазик во парламентот“, повеќе наликува на демагогија односно негов обид да ја дефокусира…

Контраспин: Само Груевски гледа стари лица во СДСМ

Кога ќе се погледне составот на Централниот и на Извршниот одбор на СДСМ може да се заклучи токму спротивното од она што го тврди Груевски, таму тешко можат да се најдат имиња од старото раководство на партијата, а речиси и…

СЈО е болката на ВМРО-ДПМНЕ – двојазичноста само патриотски изговор

ВМРО-ДПМНЕ е партија од народот, ние сите сме дел од тие луѓе и мислам дека како политичка партија најмногу комуницираме со обичниот народ, ги чувствуваме неговите радости, неговите таги, неговата грижа, и токму чувствувајќи го тој импулс ВМРО-ДПМНЕ ја отфрли…

Екстерно тестирање – укинувањето на неуспешна мерка не е популизам

    Заменик-министерот за образование во Владата во заминување, Спиро Ристовски од ВМРО-ДПМНЕ, реагирајќи на најавата на новото парламентарно мнозинство по скратена постапка да го укине екстерното тестирање за учениците од основните и средните училишта во државата, се обиде да…

Иванов можеше и порано да го даде мандатот, германската амбасадорка не ширела лажни информации

  Во интервјуто за ТВ Нова, претседателот Ѓорѓе Иванов, вечерта по доделувањето на мандатот за премиер на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го изјави следново: Спомнавте германското МНР. Мислам, такво соопштение да даде германско Министерство за надворешни работи покажува дека…

Не се заменети прозорците на сите училишта и градинки во Центар

Замена на прозорите во сите градинки и училишта   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Во својата изборната програма (2013) градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски вети дека во рамките на заложбите за зголемување на енергетската ефикасност во училиштата и во претшколските установи  кои се…