Контраспин: Груевски не е во „Процес“ од Кафка, „кафкијанските процеси“ беа симбол на неговото владеење

  Изразот „кафкијански процес“ во текот на изминативе десетина години честопати се користеше како метафора за де се опишат многубројните судски неправди со кои се соочуваа македонските граѓани. Токму оваа фраза стана симбол (или еден од симболите) на владеењето на…

Градоначалникот Марин наспроти опозиционерот Марин за зградата кај „Мајчин дом“

  Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин деновиве (06.03.2018) даде изјава во која  вели дека е немоќен да ја запре изградбата на деветкатницата кај „Мајчин дом“, што претставува недоследност во однос на неговите ветувања за оваа парцела пред да стане…

Социјалната помош не е покачена на 12.000 денари

  На 06.03.2018 година, Ирена Попова, претставник на ВМРО-ДПМНЕ , на одржаната партиска прес-конференција ја даде следната изјава, која ја оценуваме како вистинита: Зоран Заев пред парламентарните избори во 2016 година ветуваше дека социјалната помош веднаш по преземањето на власта…

Контраспин: Нема равенство меѓу Груевски и Република Македонија

Чудно е што Груевски говори за „користење правни средства за притисок“ против него и нема верба во судскиот систем, на кој немаше примедби за време на десетгодишниот премиерски мандат. Во периодот додека тој беше претседател на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ…

Не е поставен бројчаник за украдените пари на Порта Македонија

На триумфалната порта ќе поставиме бројчаник на кој ќе се покажува колку пари се вратени дома. Тие пари ќе завршат во буџетот и кај граѓаните [Извор: Зоран Заев,  митинг на СДСМ во Општина  Аеродром , датум: 22.11.2016]   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: На 22…

Скопскиот аквадукт исчистен, најавена негова целосна ревитализација

  Во октомври 2016 година во предизборието за предвремените парламентарни избори (11.12.2016), СДСМ ја  обвини тогашната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ за уништување и целосна негрижа за скопскиот аквадукт. Тогаш Роберт Алаѓозовски како претседателот на Комисијата за култура на СДСМ, ја…

За Амди Бајрам сега Заев е најдобриот премиер!

  Пратеникот и лидер на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам, на денешната (22.02.2018) седница за пратенички прашања, изразувајќи задоволство од одговорот што го доби од премиерот Зоран  Заев, ја даде следнава изјава, која ја сметаме за недоследна: За првпат еден…

Учениците од прилепската населба „Тризла“ добија бесплатен превоз

Обезбедување превоз за учениците од населбата „Три Багреми“ до ОУ „Добре Јованоски“ [Извор: Изборна програма на Илија Јованоски за локалните избори 2017-2021 – „Живот во Прилеп за сите“ (стр.39), датум: октомври 2017]   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Градоначалникот на  Прилеп Илија Јованоски, за…

Контраспин: Мицкоски не видел ниту крв , ниту крвав четврток, гледа само тенденциозни судски процеси

Зачудува како лидерот на опозицијата не ги видел или не се сеќава на снимките за крвавите настани во Собранието?! Чудно е и што Мицкоски не се сеќава како  мерката притвор се злоупотребуваше во време на владеењето на неговата ВМРО-ДПМНЕ, дека…

Контраспин: Ниту името, ниту „браникот на таковината“ зависат од Агатангел

Две и пол деценискиот спор со Република Грција за името е политички, државен. Владиката Агатангел, се разбира дека може да има став, меѓутоа не може да настапува во име на Македонската православна црква (МПЦ –ОА), а особено не смее да…

Не е воведена можноста за предвремено пензионирање

Ќе воведеме можност за предвремено пензионирање до максимум 5 години пред остварувањето на правото на пензија, со пропорционално намалување на надоместокот за пензија. [Извор: Изборна програма на СДСМ, (2016), „План за живот во Македонија“ (стр.205);] ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Ветувањето на  СДСМ дадено…

Нема субвенции од 9.000 денари за нововработени лица

  На малото и средно претпријатие кое ќе вработи невработено лице до 50 години возраст, ќе му се додели поддршка во висина од 9.000 денари за исплатена месечна бруто плата, во период од 12 месеци, ако бруто платата е повисока…

Не е направен ветениот регистар за точниот број вработени во јавниот сектор

Ќе воспоставиме целосен регистар и јавно ќе го објавиме вкупниот број на постојани и привремено вработени лица во јавниот сектор. Регистарот ќе биде јавно достапен и редовно ќе се ажурира. Граѓаните ќе имаат увид на сите вработени во јавната администрација,…

Не се случи ветениот старт на изградбата на Универзална сала

УНИВЕРЗАЛНАТА САЛА СЕ ВРАЌА ВО ГРАДОТ СКОПЈЕ, МЛАДОСТ ТИ ЌЕ БИДЕШ! Универзалната сала беше омилената културна институција на многу скопјани, а за многу деца, тоа е местото на првиот концерт или културен настан. Денес, Универзална е запоставено и безживотно место,…

Парите од барокните фасади се пренаменети за енергетски фасади на средните училишта

  Пред три месеци (02.11.2017) градоначалникот на Скопје Петре Шилегов со усна наредба  ја сопре изградбата на барокните фасади низ Скопје, кои што се реновираа по налог на неговиот претходник Коце Трајановски. Дадов усна наредба да се стопираат сите фасади.…

Не се оствари ветениот старт на преговори со ЕУ до крајот на 2017 година

Почеток на преговори за членство во ЕУ до крајот на 2017 година; [Извор: Изборна програма на СДСМ, (2016), „План за живот во Македонија“ (175);]     ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: За предвремените парламентарни избори кои се одржаа во декември 2016 година  СДСМ вети: „Почеток…

Армијата го доби ветеното покачување на платите од десет отсто

  Во октомври минатата година (2017) министерката за одбрана Радмила Шекеринска при посетата на касарната во Штип,  ја даде следнава изјава во која вети: После долги преговори кои што ги водевме и во рамки на Владата и со министерот за…

Рестриктивниот закон не ги намали драстично легалните абортуси

  Овoj напис е изработен во соработка со нашите партнери од istinomer.rs во Република Србија.   Иако формално изјавата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, дека во Македонија бројот на легални абортуси е намален по донесувањето на рестриктивните измени во…