Аналитичари и (со)партијци: Вината за тешкиот пораз на ВМРО-ДПМНЕ е кај Груевски

  Разликата во освоени гласови на локалните во однос на парламентарните избори од пред само девет и пол месеци е огромна во негатива само за една партија. Загуба од 120 илјади гласови е преголема за ВМРО-ДПМНЕ, дури и ако се…

„Сител“, „Канал 5“ и „Алфа“ се офајдиле најмногу, „Телма“ и „Алсат-М“ најмалку од колачот за владини реклами

    Автор: Кристина Озимец – ПИНА   Владата не ги откри имињата на телевизиите што добивале милиони евра од претходната власт за емитување на владините кампањи, но ако се направи мала анализа на објавените податоци за комерцијалните телевизии со…

Балкански барометар  2017: Медиумите во Македонија се зависни од политика и од корупција

Слаба е довербата на граѓаните во Македонија и во ЈиЕ кон медиумите, кои ги зметаат ем за политички зависни, ем за немоќни да ја контролираат власта, ем за корумпирани – покажува мегаистражување на јавното мислење   Медиумите во Македонија се…

Груевски со кратко памтење – убиства имаше на изборите во 2000 г. и во 2008 година

    Лидерот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, зборувајќи на митинг во Скопје на неговата партија ја даде следната невистинита изјава: Изјава: Во Македонија прв пат имаме убиство на кандидат во кампања. Еден од кандидатите во Кичево, денеска подлегна повредите…

Шилегов треба да знае дека има студии на загадувачи во Скопје

  Кандидатот за градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, во рамките на ТВ дебатата за проблемите што ги има градот и решенијата што ги нудат, ја даде следната изјава чиј суштински дел го сметаме за невистина: Изјава: По однос на загадувањето…

Таравари нема право на изјави „не знаев…“

    Министерот за здравство, Арбен Таравари, откако во јавноста беше откриена неговата советничка листа, ја даде следната изјава на социјалните мрежи и во медиумите, која ја оценуваме како недоследна: Изјава: Јас сега дознав дека сум во таа комисија и…

Контраспин: Трајановски спинува околу неговата ефикасност

  Градоначалникот Трајановски кој од граѓаните на Скопје го бара третиот мандат има нереализирани крупни проектни ветувања, особено во делот на инфраструктурата и екологијата. Оттука, неговото спротивно тврдење е извртена вистина или спин   Пишува: Теофил Блажевски   Еден од…

Контраспин: МРТ ќе има помал буџет за 5 до 7 милиони евра!

  Со парцијалното, итно поднесено и усвоено законско решене за укинување на радиодифузната такса од страна на СДСМ, јавниот радиодифузен сервис ќе има многу помалку пари и ќе биде уште помалку ефикасен од досега. А, клучен дел од медиумските реформи…

Четврт извештај на СЈО – поднесени нови 18 обвиненија, опструкциите се намалени

  Нови 18 обвиненија во 19 предмети, со што вкупниoт број предмети кои се водат во ова обвинителство изнесува 24, со кои се опфатени 165 лица. Бројот на предистражните предмети до средината на септември достигнал 99, процентот на материјали во…

Изградбата на десниот фекален колектор на реката Вардар сè уште не е почната

Ветување: Изградба на главен фекален колектор на десниот брег на реката Вардар во должина од 3,3 километри, почнувајќи од бул. „Србија“ до препумпна станица во горно Лисиче. Град Скопје ќе го реализира овој проект во соработка со Владата на РМ…

Скопјани сè уште го чекаат продолжението на булеварот „Христијан Тодоровски – Карпош“

    Ветување: Во насока на олеснување на сообраќајот во овој дел од градот, Град Скопје ќе изработи техничка документација за продолжување на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ од подвозникот и ќе ја поврзе оваа витална сообраќајница со заобиколницата. Со ова…

Делумно спроведена легализацијата на бесправните објекти во Кисела Вода

  Проект: Заокружување на процесот на легализација на бесправно изградени објекти Воспоставување урбанистички ред при изградбата на нови објекти и интензивирање и заокружување на процесот на легализација на дивоградбите. Општината ќе обезбеди поддршка за граѓаните кои ќе ги легализираат објектите,…

Информациите стануваат подостапни, Законот ќе се менува до крајот на годинава

По подготвените измени на Законот за аудио и адуио-визуелни медиусмки услуги, Владата донесе одлука за бесплатен пристап за медиумите до Катастарот и Централниот регистер, а до крајот на годината ќе го менува и Законот за слободен пристап до информациите од…

Секој денар од „јавните“ пари, мора да биде јавен

    Никола Груевски во говор посветен на политиките кон странските инвестиции ја даде следната изјава за која сметаме дека е невистина: Н.Г.: …Најавеното објавување еден вид официјално објавен ценовник за државната помош како и да го наречат тоа, во…

Подготвени се измените на клучниот медиумски закон

  Клучните промени се кај Агенцијата за медиуми и кај МРТВ. Се менуваат начините и условите за избор на членови на Советот на Агенцијата, на Програмскиот совет на МРТВ, како и условите за кандидатите за директори. Се укинува и радиодифузната…

Прилеп, со задоцнување, ќе добие секундарна селекција на отпад

  Ветување: Фабрика за селекција на отпад со можност за изградба на фабрика за производство на електрична енергија и био-гас…. Буџет: 60 милиони денари за првите две фази од проектот. Извор на средства: ЈКП Комуналец и приватен партнер (Рок за…

Ако е здравството во хаос, тоа не е од времето на Таравари

  ВМРО-ДПМНЕ излезе со соопштение во врска со состојбите во здравството, земајќи ја како повод смртта на три новороденчиња од пред неколку дена во Клиниката за гинекологија и акушерство при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ од Скопје, која ја оценуваме како…

Контраспин: Во просек реализирале проекти на секои 3 до 8 дена?!

  Првите луѓе на локалната самоуправа, може биле и способни и посветени на работата и на своите грѓани, но никако не биле супермени кои реализирале проекти на секои неколку дена. Тоа, едноставно, е физички невозможно   Пишува: Теофил Блажевски  …