Иванов гледа економски раст кој едноставно го нема

  Во 2009 година и во 2012 година Македонија не само што немаше ниту највисок економски раст, ниту меѓу најголемите во Европа, туку овие две години економијата забележа пад   Претседателот Ѓорге Иванов минатата недела даде интервју за Хрватската телевизија.…

Решение на Апелационен суд, Скопје, по повод жалбата на осомничениот Сеад Кочан за притвор

Решение на Апелационен суд – Скопје по повод жалбата на осомничениот Сеад Кочан, изјавена преку бранителот Адвокатско друштво Никола Додевски-адвокат Никола Додевски, против решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје за притвор (ПДФ документ): Case_BF5DEC29-F220-470A-A783-3001761A87BE…

Обраќањето на Иванов – куп манипулации натрупани една преку друга

  Целото обраќање на претседателот Ѓорѓи Иванов, со кое тој одби да му додели мандат за премиер на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е преполно со недоследности, манипулации, спинови, пропаганда и најобични невистини, покрај фактот што претставува прв случај на…

Прислушуваните разговори се преслушани над 4 милиони пати

  Придружните прес-конференции на опозицијата, на кои беа објавени прислушуваните разговори, пак, се прегледани речиси 588 илјади пати   Минатата недела се одбележаа 2 години откако СДСМ и лидерот на опозицијата Зоран Заев почнаа да ги објавуваат сетовите од прислушувани…

Може ли Миноски да не го знае кредитниот рејтинг на државата кај што е министер за финансии?

    Намалувањето на кредитниот рејтинг негативно влијае, пред сѐ, на задолжувањето на државата, заради тоа што државата, во случај кога има неизбалансирани ставки на приходи и расходи, мора да се задолжува, да ги обезбеди тие средства за да ги…

Контраспин: Долгот преку државни записи изнесува 617 млн. евра и не „се приближува кон нула“

  Спин: „Во изминативе два месеци се откажани дури три предвидени аукции на државниот пазар. Нето задолжувањето по однос на државни записи се приближува кон нула.“ [Извор: Министерство за финансии, Датум: 27.07.2016]   Контраспин: Овој дел од соопштението на Министерството…

КОНТРАСПИН: Министерство за финансии? Која е разликата меѓу Европа и ЕУ?

    „Македонија е умерено задолжена земја и доколку се вкалкулираат средствата од еврообврзницата, согласно податоците на ЕУРОСТАТ Македонија е меѓу десетте најмалку задолжени земји во Европа со јавен долг под 50 отсто од бруто домашен производ.“ (Извор: Министерство за…

Секоја година ли ќе се задолжуваме со 500 милиони евра?

    Предизборната корупција на гласачите сега се претвори во перманентна со оглед на фактот што терминот за нови избори е непознат и гласовите можат да затребаат во секое време    Пишува: Владимир Петрески   Сега веќе знаеме дека новата…

Проф. Сашо Климовски: Дали навистина има заговор со падот на цената на нафтата да ѝ се наштети на Русија?

  Во емисијата „Late Night Show со Миленко Неделковски“ во петокот на 15 јануари, професорот Сашо Климовски го даде следново објаснување за светскиот пад на цената на нафтата: Како, од друга страна, се влијае на ослабување на Русија пошто Русија…

Јанева ги побарала од судот предметите за Мартин Нешковски и за Љубе Бошкоски

Скопје, 15 јануари, 2016 (META)  Покрај докази од предметот „Пуч“, специјалната обвинителка Катица Јанева од судот ги побарала и предметите за убиството на Мартин Нешковски и за случајот „Изборна кампања“, во кој осуден е Љубе Бошкоски, соопшти денеска Специјалното јавно…

Груевски: Дали Македонија имаше втор највисок економски раст во Европа во 2013 и 2014 година?

  Во минатите 2 години, Македонија, споредено со другите земји во Европа, имаше втор највисок раст на економијата, и во 2013 и во 2014, втор највисок раст на економијата во Европа. (Никола Груевски на Денот на македонската револуционерна борба) [Датум:…

Илија Димовски: броење компири и мерење невработеност

  Во време на СДСМ невработеноста достигнува рекордни 38%. Во 2002 година кога СДСМ доаѓа на власт затекнува невработеност од 31.9% и за само четири години владеење на оваа партија невработеноста се искачува на 38%. Исто така, и претходната влада…

Груевски: Постапката ќе докаже дали „бомбите“ се веродостојни, ама тие не смеат да се користат во доказната постапка

  „Се поставуваа прашања од типот дали се вистина разговорите на високите функционери од Владата чии разговори ги објавува Заев. Дали се веродостојни или не, ќе потврди судската постапка низ законска процедура, предвидена во законите за вакво нешто. Јас нема…

Груевски: Фактите ќе се утврдат „низ транспарентна и објективна постапка“, ама моето сведочење ќе биде затворено за јавност

  „…Би го искоментирал и тврдењето на Заев дека постапката против него и неговите соработници била со цел да се спречи да ги објавува материјалите. Ако целта ми беше да го замолчам или спречам, како што самиот кажува, тогаш логично…

Груевски: „Огромни кирии“ од 1,5 милиони евра годишно, заменети со објекти од 389 милиони евра

  Основната идеја на проектот Скопје 2014-та не беше барокот или неокласицизмот, тоа е само стил, кој патем кажано постоел во Скопје на поедини објекти. Идејата беше градење на институции на државата и зацврстување на идентитетските одредници на нашата нација…

Зошто и како (ќе се) се засилува хајката против Катица Јанева: ВО СТРАВОТ СЕ ГОЛЕМИ ОЧИТЕ

„Специјалниот јавен обвинител е дел од системот на јавното обвинителство. Тој е, во крајна линија, одговорен пред Собранието, односно пред граѓаните од кои и го влече својот суверенитет. Процедурално не е направено ништо што излегува надвор од можностите кои ги…

Договорот од Пржино – превод на македонски јазик

Фото: Мета.мк   Со цел на јавноста да овозможи директен увид во обврските преземени од политичките актери, Вистиномер објавува неофицијален превод на Договорот од Пржино изработен од Македонскиот центар за европско образование. Се работи за консолидирана верзија во која се…

Иванов залутан меѓу перцепцијата и реалноста: Бројки, надлежности, активности и очекувања

Скопје, 18 јуни, 2015 (META)  Претседателот Ѓорге Иванов повторно се најде во центарот на вниманието по вчерашното интервју на телевизијата „Телма“. Социјалните мрежи експлодираа, апострофирајќи му ги гафовите и споредувајќи ги со тие од минатото. Сепак, тоа ја отвори и…