Категорија...

Инфо

Македонија не се справува со говорот на омраза

Против говoрот на омраза треба да се борат и институциите и медиумите и целото општество, а најефикасна превенција и заштита од говорот на омраза, е јавно да се говори за говорот на омраза - оцени еден од учесниците на денешната дебата на…

Македонија доби нова Влада на чело со Зоран Заев

Скопје, 1 јуни, 2017 - 0:52 (META)  - Со 62 гласа „за“, од вкупно 111 пратеници, колку што гласаа во Собранието на Република Македонија вечерва, неколку минути пред полноќ, беше избрана новата Влада на чело со премиерот Зоран…

„Репортери без граници“: На 111. место, Македонија е „лошото момче на Балканот“

Париз, 26 април, 2017 - 9:56 (META)  - Најновиот извештај на „Репортери без граници“ ја рангира Македонија на 111. место според индексот на слобода и земјата ја нарекува „лошото момче на Балканот“. Според „Репортери без граници“,…

СЕММ оцени како основани 9 жалби на Фондацијата „Метаморфозис“

Советот за етика во медиумите во Македонија (СЕММ), вчера на 6 април, донесе 9 одлуки по исто толку жалби поднесени од страна на Фондацијата „Метаморфозис“, при што сите жалби беа оценети за основани. Жалбите се однесуваа на необјавување…

Втори Април, Меѓународен ден на проверката на факти

Втори Април е промовиран како Меѓународен ден на проверката на факти од страна на Меѓународната мрежа за проверка на факти основана при Поинтер Институтот од Сент Питерсбург, сојузна држава Флорида, САД, во соработка со организациите за…

Демант: „Метаморфозис“ не организира протести!

Фондацијата „Метаморфозис“ преку своите обуки ги гради капацитетите на невладините организации за користење на новите технологии за да бидат поефикасни во остварувањето на нивните мисии и во нивните напори за зајакнување на демократијата,…

Решение на Апелационен суд, Скопје, по повод жалбата на осомничениот Сеад Кочан за притвор

Решение на Апелационен суд - Скопје по повод жалбата на осомничениот Сеад Кочан, изјавена преку бранителот Адвокатско друштво Никола Додевски-адвокат Никола Додевски, против решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје за притвор…

Се одржа меѓународната конференција „Е-Општество“ на тема проверка на факти и влијанието на новите…

Лажните вести претставени како факти, фикција како реалност и (зло)употреба на принципите и стандардите врз кои почива доброто новинарство беа тема на 12-тата меѓународна конференција „Е-општество.мк“: „Проверката на факти и влијанието…

Демант на лагите искажани од СОС за Фондацијата „Метаморфозис“

06.02.2017 Фондацијата „Метаморфозис“ најостро ги осудува и ги квалификува како тешка лага и клевета и во целост ги демантира изјавите на претставниците на групата од три граѓани наречена „Стоп операција Сорос“ (СОС), искажани на…

Избор написи на Владо Ѓорчев во 2016 година

(Постхумно) Министерот поголем експерт од релевантните институции за испитување на квалитетот на водата (13.07.2016) Изјавата на Тодоров дека резултатите кои се направени се точни, но ставени во погрешен контекст, односно во…

ЗБОРОТ ВО ФУНКЦИЈА НА ДЕМАГОГИЈАТА: Избор од анализираните изјави во 2016 година

Влатко Ѓорчев се жали на цензура врз провладините бастиони на слободата!? (19.12.2016) Владимир Ѓорчев е најмалку 18 години во политиката, така што предобро знае што зборува, кога вели дека СДСМ и некои НВО-а сакале…

Избор написи на Сашо Спасоски во 2016 година

Струмица не ги доби двата ветени булевара (26.12.2016) Две улици во Струмица, од кои едната прилично фрекфентна, ќе бидат претворени во булевари. Ова го вети Зоран Заев, кандидат на СДСМ за градоначалник на општина…

Избор написи на Оливера Војновска во 2016 година

Контраспин: Груевски ги нападна дипломатите, ВМРО-ДПМНЕ прашува кој им се заканувал?! (23.12.2016) Владејачката партија треба да си го побара „конкретниот пример“ за тоа кој упатил заканувачки пораки кон амбасадорите…

Предизборен молк

Почитувани читатели, Од 24.000 часот денеска до 19.00 часот во недела (25.12.2016 година) трае предизборниот молк. Во овој период Вистиномер нема да објавува нови содржини – ни на сајтот, ни на страниците и профилите…

Проектите на „Метаморфозис“ претставени на водечката ТВ емисија „360 степени“ на Алсат-М

Искуствата од проектите на Фондацијата „Метаморфозис“, кои се однесуваат на проверката на факти во медиумите и (не)исполнувањата на изборните ветувања на партиите беа претставени на водечката ТВ емисија од информативен, репортажен…

Партиите имале 1,4 милиони евра, а потрошиле 3,1 милиони евра за кампањата

Скопје, 12 декември, 2016 - 12:11 (META)  За време на изборната кампања, политичките партии потрошиле двапати повеќе пари од што имале приходи. Вкупните приходи на сите политички партии изнесувале 88.314.902 денари (1.436.015…

Твоето политичко ветување звучи познато: Реконструирана спортска сала во училиштето во Чегране

Продолжува соработката која создаде интересна радиосодржина. Во 16-та радиоемисија „Твоето политичко ветување звучи познато“, која „Радио Индекс“ ја реализира во соработка со „Вистиномер“, ветувањето што слушателот требаше да го…