Контраспин: Груевски не е во „Процес“ од Кафка, „кафкијанските процеси“ беа симбол на неговото владеење

  Изразот „кафкијански процес“ во текот на изминативе десетина години честопати се користеше како метафора за де се опишат многубројните судски неправди со кои се соочуваа македонските граѓани. Токму оваа фраза стана симбол (или еден од симболите) на владеењето на…

Јакимовски да одлучи – треба или не треба да се водат преговори за името

    Лидерот на ГРОМ, Стевче Јакимовски, во дебатната емисија Отворено студио на Телевизија „Нова“, зборувајќи за спорот околу името со Грција и преговорите кои ги води сегашната власт за надминување на овој спор, изјави: Мислам дека по ова прашање…

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ и Груевски се сè друго, освен ВМРО!

  Ако Груевски себе си и партијата се поистоветува со ВМРО, тогаш заслужува одговор и прашањето, дали историското ВМРО го слушал или го прислушувал народот за кој се борел…   Пишува Теофил Блажевски   Никола Груевски, претседател на ВМРО –…

Контраспин: Вработувања има, ама на буџет

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, најавува дека во следната декада ќе отвори најмалку 150.000 нови работни места. Со цел да ги увери граѓаните дека е кадарен и способен да го оствари ова ветување, Груевски напоменува дека за време на…

Груевски со кратко памтење – убиства имаше на изборите во 2000 г. и во 2008 година

    Лидерот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, зборувајќи на митинг во Скопје на неговата партија ја даде следната невистинита изјава: Изјава: Во Македонија прв пат имаме убиство на кандидат во кампања. Еден од кандидатите во Кичево, денеска подлегна повредите…

Контраспин: Груевски ќе ја прави Македонија извозник на струја, а во негово време увозот растеше

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во предизборната кампања за претстојните локални избори, најави дека Македонија во наредната декада ќе стане електро-енергетски независна. Ова ветување ќе беше издржано и ќе влеваше доверба, доколку за време на неговото десетгодишно владеење Македонија…

Контраспин: Груевски како Ходорковски – 29.000 страници не биле докази

  Голем апсурд е да се тврди дека „немало никакви докази и не можело да има“, покрај „живи“ 29.000 страници доказен материјал, за кој дури и одбраната тврди дека не стигнале ни да ги проучат. Уште поголем апсурд е што…

„Тенк“ – Истрага за купувањето на Мерцедесот за Премиерот

    Станува збор за истрага за начинот на кој е купено возилото за потребите на премиерот Никола Груевски од страна на МВР. Станува збор за Мерцедес, вреден над 600 илјади евра   24.01.2017 – Во оваа своја истрага СЈО…

Политичко насилство е злоупотребата на Деловникот за да се спречи трансфер на власта

Сосема недоследно е ВМРО-ДПМНЕ да обвинува некого за политичко насилство, кога таа партија спроведува таков тип насилство во Собранието (но и преку претседтаелот Иванов), само за да не дозволи трансфер на власта на оној што има парламентарно мнозинство, и според…

Иванов и Груевски синхронизирано заплашуваат со федерализација

  Потпретседателката на СДСМ и пратеник во Собранието Радмила Шеќеринска во ТВ дебата на Алсат-М, меѓу другото ја даде и следната изјава што ја оценуваме како вистина: Шеќеринска: …Тие (ВМРО-ДПМНЕ) денеска се полни со тези дека некој ќе правел пуч…

ВМРО-ДПМНЕ не го претставува целиот „народ“

    Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието на РМ на 09.04.2017 ја даде следната изјава, која ја оценуваме како невистина:   …Го предупредувам (Зоран Заев – н.з.) да не си поигрува со демократијата во Република Македонија,…

Груевски во стилот: Државата е нападната, ама не ви кажувам од кого!

    Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за телевизијата „Канал 5“ ( 19.03.2017 ) зборувајќи за тоа дека против неговата партија и дел од медиумите се води политички прогон, дека се спроведува план за двоојазичност на цела територија,…

Кој народ ја прави волјата на народот?

  Ако се земе како точно дека Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ не одат против волјата на народот, тогаш тој треба да се допрецизира и да каже дека не одат против волјата на 454 илјади граѓани кои гласале за коалицијата на…

Контраспин: Груевски потпалува меѓуетнички со етничко броење на гласовите

    Сите граѓани на Македонија се еднакви пред устав и пред законите, а сите политички коалиции се дозволени, според демократските принципи вградени и во Уставот на РМ, кој јасно вели дека треба да владее онаа коалиција од политчки партии…

Контраспин: Евтините трикови на Груевски се со динамитно полнење

Причините за кризата не беа промена на името и на идентитетот, туку беа наведени во т.н. Извештај на Прибе. Дека е тоа така, потврдува и самиот Груевски, кој ги легитимираше овие причини со тоа што Извештајот, како и планот за…

Контраспин: Груевски ќе ги субвенционира весниците откако придонесе за нивно одумирање

Во услови, кога ништо суштински од ставовите на оваа се уште владејачка гарнитура не се сменило (во осма минута од говорот Груевски повторно зборува за „туѓи медиуми“), да се ветува подршка, субвенции за печатените весници, во најмала рака е лицемерно…

Контраспин: И ВМРО-ДПМНЕ се согласи да се смени гласањето во дијаспората

  Нефер е и не би требало гласачите да се придобиваат со извртена вистина или со спинови. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во својот последен говор пред жените во партијата искажа повеќе спинови, а ние издвоивме три почигледни и по…

Ветените 12 милиони евра од „Мадерсон“ од „Бунарџик“ ги одвеа ветрот

    Индиската компанија „Мадерсон груп“ денеска со поставување камен-темелник во Технолошко-индустриската развојна зона Скопје 1 го официјализираше влезот на македонскиот пазар. Станува збор за инвестиција вредна 12 милиони евра со која треба да се обезбедат нови 140 вработувања. Планирано…