Вистина е дека ВМРО-ДПМНЕ го кочи клучниот закон за медиумите

  Измените во ЗААВМУ се подготвуваат уште од времето на т.н. Пржински процес од 2015-2016 година, кога тогашните четири водечки парламентарни партии разговараа за овие измени, бидејќи полето на медиумите беше означено како критично за демократскиот развој на Македонија. Тоа…

Довербата во медиумите во Македонија меѓу најниските во Европа

  Довербата на граѓаните во медиумите во Македонија и натаму опаѓа и според најновите истражувања на сериозни инститиуции каква што Европската радиодифузна уија (ЕБУ). Генерално погледнато, според процентот на недоверба кон медиумите воопшто, Македонија е втора во Европа, заедно со…

Цензорот да обвинува за цензура е недоследно

  ВМРО-ДПМНЕ лиферуваше изјава/соопштение во кое, меѓу другото, се наведени и следните ставови што ги оценуваме како недоследни: Правдата и демократијата заминуваат од Македонија. СДСМ ја гуши медиумската слобода. Јавноста e сведок на секојдневна цензура, притисоци и закани врз медиумите…

Владата ги донесе законите за медиуми, се чека на Собранието

Донесување на Закон за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и донесување на Закон за изменување и дополнување на Законот за основање на Јавното претпријатие „Македонска радиодифузија“.  [План 3-6-9 на Владата на РМ, рок: март…

Контраспин: Името, медиумите и Бујар Османи

  Османи наместо генерално да се обраќа до медиумите и јавноста дека нивното исклучување било клучно за преговорите, нека им се обрати лично на надредените – пред сè, на Ахмети и Груби. Потоа нека ги искара, ако сака, и Зоран…

Контраспин: УБК не е генератор на кризи – власта е!

Два големи спина или извртени вистини искажа Иванов во Собранието – УБК била генератор на сите кризи во Македонија и дека поради лажните вести мора да се воведат нови закони, мониторинзи, казни…   Пишува: Теофил Блажевски   Претседателот Ѓорге Иванов…

Владата формално го исполни Планот 3-6-9 во делот на медиумите за првите три месеци

  Објавувајќи го планот за реформи во првите три месеце во медиумската сфера, Владата на Република Македонија наведе 8 точки за постапување како активности во првите три месеци од планот, за кои по проверката утврдивме дека се речиси во целост…

Балкански барометар  2017: Медиумите во Македонија се зависни од политика и од корупција

Слаба е довербата на граѓаните во Македонија и во ЈиЕ кон медиумите, кои ги зметаат ем за политички зависни, ем за немоќни да ја контролираат власта, ем за корумпирани – покажува мегаистражување на јавното мислење   Медиумите во Македонија се…

ИКС: Сител, Канал 5, Алфа и ТВ Нова се пропагандистички телевизии

  Скопје, 24.03.2017 Мониторингот на телевизиските вести спроведен од септември 2016 г. до февруари 2017 г. покажа дека во медиумскиот простор постојат четири комерцијални телевизии кои можат да се наречат пропагандистички, беше речено на денешната конференција организирана од страна на…

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ со различни аршини за Рамковски и за Кочан

  Партијата ВМРО-ДПМНЕ со невидена леснотија кон одговорноста за јавно изречениот збор издаде соопштение во кое ем се делат етикети, ем се спинува дека од друг е загрозена слободата на медиумите, ем се извршува директна закана за судството и се…

Влатко Ѓорчев се жали на цензура врз провладините бастиони на слободата!?

  Владимир Ѓорчев е најмалку 18 години во политиката, така што предобро знае што зборува, кога вели дека СДСМ и некои НВО-а сакале да воведат цензура во медиумите во Македонија посебно врз „Сител“ и ТВ „Нова“ – „последни бастиони на…

Контраспин: Груевски ќе ги субвенционира весниците откако придонесе за нивно одумирање

Во услови, кога ништо суштински од ставовите на оваа се уште владејачка гарнитура не се сменило (во осма минута од говорот Груевски повторно зборува за „туѓи медиуми“), да се ветува подршка, субвенции за печатените весници, во најмала рака е лицемерно…

Договорот меѓу четирите политички партии од 20 јули 2016 година

  На 20 јули 2016 четирите политички партии се договорија:   Избирачки список Четирите политички партии се согласија да се справат со проблемите со избирачкиот список за овие избори, на следниот начин: 1. Законот за избори ќе биде изменет до…

Традиционалните медиуми во Македонија немаат истражувачко новинарство

  Традиоционалните медиуми не се заинтересиран за истражувачки стории. Методолошки издржано и сериозно истражување спроведено во март, април и мај годинава, во кое беа опфатени 10 традиционални медиуми во Македонија, покажа дека истражувачкото новинарство е мртва буква на хартија. Практично…

КОНТРАСПИН: „Значи не претерујте“ – власта е таа што ги купува медиумите со десетици милиони евра

  Сериозни анализи покажуваат дека нема ни теориска можност странци да даваат по 10 до 15 милиони евра во строго селектирани медиуми. Од друга страна, власта, особено по пропаста на А1, постојано спинува дека тоа е така, но не кажува…

Експремиерот контрадикторен со изјавите на премиерот

  Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, меѓу другото, изјави: Доста беше. Оваа криза мора да заврши и зад оваа криза не стојат никакви заложби за слобода на медиуми ниту демократија и борба против корупцијата, стои немоќ, страв, фрустрации, обид…

Гаранциите на Груевски за медиумите – ни на небо, ни на земја

    Изјавата на претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, која е предмет на проверка во однос на фактите околу прашањата што ги споменува, е комплексна и е составена од четири децидни тврдења, но сепак, во целина може да се…