Владата ги надминува ингеренциите околу МРТ и ААВМУ

  Праксата Владата да се произнесува за годишни извештаи за работа на медиумскиот регулатор или на МРТ е нешто што може или се подразбира како притисок и можност за загрозување на независноста и на Јавниот сервис или регулаторното тело. Според…

Извештаите на Државниот ревизор не се разгледуваат од собраниските тела

  ВЕТУВАЊЕ: Извештаите на Државниот завод за ревизија ќе се разгледуваат од страна на матичните собраниски тела. [Извор: Изборна програма на СДСМ за предвремени парламентарни избори 2016 „План за живот во Македонија“ страна 233]   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Ветувањето на СДСМ  дека…

КОНТРАСПИН: Николоски како Груевски – амнестија за 27 април за доброто на Македонија!?

  Спиновите што ги изнесе Николоски на тема „Крвавиот четврток“ и амнестија и не се некоја новина, туку само прераскажување на спиновите изнесени од поранешниот шеф на Николски, Никола Груевски на последниот конгрес на партијата во Валандово   Пишува: Теофил…

За Амди Бајрам сега Заев е најдобриот премиер!

  Пратеникот и лидер на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам, на денешната (22.02.2018) седница за пратенички прашања, изразувајќи задоволство од одговорот што го доби од премиерот Зоран  Заев, ја даде следнава изјава, која ја сметаме за недоследна: За првпат еден…

Контраспин: Мицкоски не видел ниту крв , ниту крвав четврток, гледа само тенденциозни судски процеси

Зачудува како лидерот на опозицијата не ги видел или не се сеќава на снимките за крвавите настани во Собранието?! Чудно е и што Мицкоски не се сеќава како  мерката притвор се злоупотребуваше во време на владеењето на неговата ВМРО-ДПМНЕ, дека…

Контраспин: УБК не е генератор на кризи – власта е!

Два големи спина или извртени вистини искажа Иванов во Собранието – УБК била генератор на сите кризи во Македонија и дека поради лажните вести мора да се воведат нови закони, мониторинзи, казни…   Пишува: Теофил Блажевски   Претседателот Ѓорге Иванов…

Граѓаните можат да присуствуваат на собраниски седници

Собранието широко ќе ги отвори вратите кон граѓаните кои го бараат. Но, не само за организирани посети – туку и за учество во вистинската дебата. Ќе иницираме деловничка обврска за сите комисии да овозможат учество на заинтересираните субјекти (невладини организации,синдикати,…

Нема пратенички прашања еднаш во неделата

    На 18 август 2017 година, претседателот на Собранието, Талат Џафери, во одговорот на писмото на премиерот Зоран Заев, во кое тој побара термин за неделни тематски пратенички прашања, меѓу другото, вели: Собранието во Деловникот го има регулирано прашањето…

Нема хунта – има легална власт!

  Партијата која обвинува за хунта за малку ќе станеше хунта. Воедно, за притворот на осомничените за тероризам и загрозување на уставниот поредок никој нема право во оваа фаза да каже дека биле во притвор само затоа што ја сакале…

Реактивиран Клубот на пратенички

Реактивирање на Клубот на жени пратенички. (Реформски План „3-6-9“. Рок: првите три месеци од објавување на планот) [Извор: Влада на РМ; Датум: 05.07.2017]   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Ветувањето за реактивирање на Клубот на жени пратенички е исполнето ветување од владиниот реформски План…

Џафери има надлежност за сè во Собранието, па и за патните трошоци

  Во емисијата „360 степени“ на ТВ „Алсат-М“ нa 17.11.2017 година се водеше следниот дијалог помеѓу новинарот и Претседателот на Собранието на РМ, Талат Џафери: – Ако има злоупотреба, тоа не е надлежност на Парламентот. Врз што констатирате дека има…

Додека се чека „наследникот“ на Дарлишта, им истече мандатот на уште две уставни судијки

Избор на член на Уставниот суд, на кој му престанува мандатот.   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Владината временска рамка  за итните реформски приоритети,  Планот „3-6-9“ –  објавен  на  0.5.07.2017 година, меѓу другото предвидува и  „избор на член на Уставниот суд“. Оваа обврска (наведена…

Не е избран член на Советот на јавни обвинители

   Избор на член на Советот на јавни обвинители, кој се бира по предлог на Собранието.    ОБРАЗЛОЖЕНИЕ Според Планот „3-6-9“, што го објави премиерот Зоран Заев на 5. јули 2017 година, заедно со планираната временска рамка за реформи, во…

Саздовски го фрлил партискиот дрес на 12-ти за да не му наштети на Јакимовски на 15-ти октомври?!

  Чедомир Саздовски, од неодамна независен пратеник во Собранието во рамки на дебатна емисија на ТВ 24 даде изјава која ја сметаме на недоследна:   Изјава: …(оставката ја поднесов-н.з.) Уште на 20-ти септември. Одлуката ја донесов на 27 април по оние…

Авировиќ и луѓето со качулки беа заедно во собраниската сала

  Пратеничката од Социјалистичката партија, Владанка Авировиќ, која за време на крвавиот инцидент во Собранието (27.04.2017) беше во пленарната собраниска сала, за НОВА ТВ изјави: Не влегоа луѓе со качулки , тоа беше само народ. Ние во салата кога бевме…

Груевски не е „ангел“ за крвавата ноќ во Собранието

  Делува цинично и лицемерно човекот кој многупати во изминатиот период јавно го повикуваше народот „да ја одбрани државата од домашни и странски непријатели“, сега да се скандаллизира од тепањето на пратениците и  да се претставува како „ангел“. Напротив, одговорноста…

Вељановски навистина менувал точки и прекинувал седници

    Пратеникот од СДСМ Петре Шилегов при процедурална расправа на конститутивната седница на Собранието на РМ на ден 10.04.2017 посочи примери од порано кога Трајко Вељаноски постапил спротивно од она што сега тврди дека не му е дозволено со…

Јанева бара клучни законски измени за побрза правда

  Трите законски измени кои ги бара Јанева од Собранието се клучни за побрза и поефиканса правда и казнување на криминалот и корупцијата во Македонија. Оттука и отпорот, барем од овој состав на Собранието, кој ја тривијализира расправата во парламентот…