Ниту секое македонско домаќинство е задолжено за „нови 1.000 евра“, ниту Македонија е најкорумпирана во Европа

  Главниот проблем е што не прават ништо. Не работат. Сликата за Македонија не е розева како што изгледа од удобните фотељи во зградата на „Илинденска“, туку вистинската слика е на терен, меѓу граѓаните кои го живеат секојдневието, истите тие…

Цензорот да обвинува за цензура е недоследно

  ВМРО-ДПМНЕ лиферуваше изјава/соопштение во кое, меѓу другото, се наведени и следните ставови што ги оценуваме како недоследни: Правдата и демократијата заминуваат од Македонија. СДСМ ја гуши медиумската слобода. Јавноста e сведок на секојдневна цензура, притисоци и закани врз медиумите…

Мицкоски ем е за реформи, ем за 35 илјади амандмани

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски даде изјави во врска со Законот за јазиците што е вратен во Собранието на РМ, кои ги оценуваме како недоследни: …Нашиот став е прилично јасен, дециден, концизен и нуди решение за излез од оваа…

Контраспин: Спин до спин во видео-изјавата на Христијан Мицкоски

  Неколку краткорочни макроекономски и монетарни показатели, избрани тенденциозно од вкупно стотиците кои ги создаваат разните државни институции, а кои, всушност, или претставуваат нормални флуктуации или се производ на политичката криза во изминатите 3 години, одеднаш во изјавата на лидерот…

Партиски статут мора да дефинира како се бира претседателот на партијата, без оглед што вели Мицкоски

    Во својот прв јавен медиумски настап како претседател на ВМРО-ДПМНЕ, каде што беше интервјуиран од страна на новинари на МТВ и четири национални терестријални комерцијални телевизии (освен Телма), Христијан Мицкоски искажа изјава која покрај тоа што е невистинита,…

Контраспин: Како „Тодор Александров“ немало да му се меша на Мицкоски!?

    Никола Груевски, кој се поистовети со Тодор Александров во својот проштален говор, иако изјави дека нема да се меша во политките на новото раководство, му упати десет пораки на Христијан Мицкоски. „Тодоралександровите“ посланија до Мицкоски се мешање in…

Димовски располагаше со долги години во кои пропушти да се произнесе за партиската демократија

  Пратеникот и дел од највисокото раководство на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, даде изјава која сметаме за недоследна: Фактот дека има само еден кандидат за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ е изненадувачки и не е позитивен за партијата… Ќе видиме како ќе…

КОНТРАСПИН: На удар не е ВМРО-ДПМНЕ, туку осомничени поединци за „Крвавиот четврток“

Дали е напад врз партијата и демократијата ако се води истрага за лица осомничени за тешко кривично дело со запретена казна од најмалку 10 години и за настан чија позадина беше да нема примопредавање на власта на новото парламентарно мнозинство?…

Споредување на јаболка и портокали: акцизата на дизелот во 2012 и во 2017

    Прогласувањето на политичкиот противник за дволичен, зашто наводно едно зборува кога е во опозиција, а друго прави кога е на власт не држи кога како аргументи се користат стари изјави и не се земаат предвид сите околности кои…

Вистина е дека во Македонија нема лек против маларија

  Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на 06.11.2017 година испрати соопштение во кое обвини дека во Македонија неколку месеци не се набавуваат таблети и лекови против маларија. Владата на СДСМ си поигрува со здравјето на граѓаните. Неколку месеци не се набавуваат таблети и…

ВМРО ДПМНЕ неуверливо тврди дека СДСМ подготвува изборна злоупотреба на МВР

  Членот на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ Орце Ѓорѓиевски неодамна даде подолга изјава во јавноста со тврдење за злоупотреба на полицијата од страна на СДСМ во кампањата за локалните избори, што ја сметаме во најмала рака за недоследна: -Главниот аргумент на…

Конгресниот центар во Охрид не е изграден

Проект: Изградба на повеќенаменска универзална сала и конгресен центар Опис: Град како Охрид заслужува да има современа и модерна универзална сала и конгресен центар. Преку изградбата на овој комплекс ќе создадеме место на кое ќе може да се одржуваат културно-уметнички…

Контраспин: Собранието можело да разрешува министри, ама не смее да го разреши Зврлевски?!

  Според  двојните аршини на ВМРО-ДПМНЕ, државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, не смее да биде сменет, бидејќи е предизборен период и тоа, според партијата, ќе значи кршење на Изборниот законик (член 8-а). Но, истиот тој Закон не е пречка  Собранието…

„Талир“ – СЈО отвори истрага за незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ

  Постои основано сомнение дека вкупно 11 лица сториле кривично дело – Перење на пари и други приноси, од казниво дело по член 273 став 5 вв став 1 од КЗ, при што 9 лица се осомничени како директни извршители,…

Контраспин: За ВМРО-ДПМНЕ локалните се алатка за нови општи избори   

  Премногу аргументи укажуваат дека токму ВМРО-ДПМНЕ сака да ги злоупотреби на некој начин локалните избори и преку нив да издејствува вонредни парламентарни. Оттука, тврдењата дека СДСМ калкулира со локалните се спин   Пишува: Теофил Блажевски   Опозициската парламентарна партија…

Политичко насилство е злоупотребата на Деловникот за да се спречи трансфер на власта

Сосема недоследно е ВМРО-ДПМНЕ да обвинува некого за политичко насилство, кога таа партија спроведува таков тип насилство во Собранието (но и преку претседтаелот Иванов), само за да не дозволи трансфер на власта на оној што има парламентарно мнозинство, и според…

Истрагите на СЈО висат над главите на челните луѓе на ВМРО-ДПМНЕ

    На четвртото продолжение на конститутивната седница на Собранието на РМ (30.03.2017), на чиј дневен ред е изборот на составот на Комисијата за избори и именувања, како и изборот на претседател на Собранието, пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во…

„Политичко силување“ ставено во невистинит контекст

  Партијата ВМРО-ДПМНЕ по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан и тројца европратеници соопшти/изјави, меѓу другото, и многу невистини кои ги пронајдовме во следниот дел:   ВМРО-ДПМНЕ: …Македонските граѓани се крајно сензибилизирани и револтирани затоа што не само што се крши…