Ветувања

Проверка на факти

Контраспин

Изјави

Регион

Анализи

Најнови написи

Мета факт: Во тек е вклучувањето на државните инспекторати во Е-инспектор

Пред два месеца, вицепремиерката Грковска и претседателката на Инспекцискиот совет, Даниела Рендевска, најавија дека од март сите државни инспекторати се приклучуваат на дигиталната платформа, која беше најавена како можност за елиминирање…

Контраспин: Ставот на Пендаровски околу измените на КЗ е спин

Претедателскито кандидат Стево Пендаровски тврди дека со тоа што го попишал указот за измените на КЗ не згрешил, затоа што требало да им се упати порака и лекција на корумпираните судии. Па пота тврди дека бил принуден да го потпише веднаш…

Контраспин: „Некаквите т.н. родови политики“ се меѓународни стандарди за основни човекови права

Врз основа на Истанбулската конвенција потпишана од Р. Македонија во 2011 г., а ратификувана во 2018 г.,  како и врз основа на Уставот и еден куп други закони, меѓу кои и оние за спречување на дискриминација, до ден денешен се носат измени…

Контраспин: „Еднакво општество за сите“ на Османи подразбира целосно нов Устав

Стратегијата едно општество за сите е усвоена од Владата и прифатена од Собранието или барем разгледана и одобрена од клучните комисии, во кое/и политиките ги водеа ДУИ со СДСМ и нивните помали коалициони партии и на Албанците и на другите…

Кризната состојба не ја прогласи Пендаровски, а војската не е дел од затворската чуварска служба

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во Изборната единица 3, Драган Ковачки неточно тврди дека по наредба на претседателот Пендаровски е прогласена кризна состојба, а дека војници и старешини ни ги чуваат…

Не е точно дека Заев и Битиќи со партиски пари се рекламирале на Фејсбук

Во објава на својата Фејсбук страница партијата Левица тврди дека СДСМ потрошил милионски суми за рекламирање на социјалната мрежа. Меѓу оние што трошеле партиски пари за реклами на Фејсбук се посочуваат и експремиерот Заев, вицепремиерот…