ДУИ: Урбанизација на неурбанизираните населби

Урбанизација на неурбанизираните населби, особено во руралните области, легализација на “дивите”објекти во согласност со урбанистичкиот план на општината, преку градење на соодветни институционални односи меѓу централната и локалната власт, секоја власт ефикасно да дејствува според надлежностите определени со закон.

Образложение:

Донесен е Законот за постапување со бесправно изградени објекти, со кој ќе можат да се легализираат досегашните дивоградби по  цена од едно евро по квадратен метар. И веќе почна првите легализации

http://www.pravo.org.mk/documentDetail.php?id=5488

http://www.time.mk/read/a623c7a6e8/de5cc8dddd/index.html

http://alsat.mk/ekonomija/2487610.html

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција