Руски агенти во мантија

Режимот на Путин ја користи Руската православна црква за ширење влијание во православните земји. Оваа црква врши огромен притисок врз останатите цркви и го спречува доделувањето на Томосот за МПЦ. Преку разузнавачки активности, руските…

Фотографија од 2016 г. со налепница на регистарските таблички, претставена како да е од 2024

Наспроти изнесеното во објавите, оваа фотографија не е од 2024 година, туку е стара речиси осум години и не претставува пракса на официјална Грција туку инцидент. Оригиналната фотографија била објавена во македонските медиуми на 23 август…

Повторно воскреснуваат анахрони теории за уништување на „македонштината“

Речиси три децении се провлекува наративот дека постои заговор за разнебитување на државата и за уништување на „македонштината“ заради лични интереси. Резултатот од слепото верување во овој заговор е игнорирање на фактите, дури и кога тие…

Контраспин: За Џафери средбите во Тирана се ОК, ама оние во Приштина не

Дека Талат Џафери ја извртува вистината, т.е. спинува и дека говори непринципиелно, покажува и фактот што повеќе пати албанските политички партии се координирале во Тирана, но тогаш од ДУИ немало изјави дека станува збор за мешање во…

Јулија Навални – мета на дезинформации по смртта на нејзиниот сопруг

Не постои ниту еден релевантен извор од кој произлегува дека Јулија Навални била обвинета за „нов љубовник“. Фотографијата на која се гледа Јулија Навални на плажа со некој маж, е од 2021 година. Со обратно пребарување, пронајдовме дека…

Не постои чудотворен лек за инвалидитет и зглобови

Станува збор за уште една лажна реклама. Не постои чудотворен лек кој лекува инвалидност и зглобови. Со куп измислени интeрвјуа, лажни лекари, студенти иноватори, измислени ликови, фотошопирани фотографии се рекламира медицински препарат…

Гир и европските амбасадори во посета за поддршка на Фондација Метаморфозис

Проверувачите на факти играат витална улога во заштитата на демократијата и во обезбедувањето пристап на јавноста до точни информации. Тие ја заслужуваат поддршката од сите!, напиша на социјалната платформа X евроамбасадорот Гир по…

Агресивниот пензионер е снимен во итната служба на Неапол, а не на вакцинален пункт

Видеото од објавата што ја рецензираме не е од центар за вакцинација туку од итната помош во Неапол. Како што информираат проверувачите на факти на на Factcheck.vlaanderen, самата болница пред која се случил инцидентот, воопшто не служи…

Климатските промени не се нова „пландемија“, туку реалност и научно се докажани

Климатските промени беа во фокусот на Светскиот економски форум (СЕФ) во 2021 година, но тие се високо на агендата се и во последниве години и тука нема ништо спорно. Наспроти тврдењата во објавата што се шири на Фејсбук, климатските…

Репортери без граници: МВР да ги истражи нападите кон „Вистиномер“

Сајбер нападите ја загрозуваат безбедноста на новинарите и правото на информации пред изборите на 8 мај. Врз основа на поднесената жалба, „Репортери без граници“ ја повикува македонската полиција да спроведе темелна и брза истрага“, објави…

Смртта на Навални ги засени дезинформациите од Москва за воениот поход во Украина 

Иако во февруари се одбележуваат две години страдање од руската агресија на Украина, илјадници загинати и безмерно уривање на сè што е важно за Украина и за Украинците, дезинформациите од Москва за овој нејзин воен поход и натаму упорно се…

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со…

Ќе бидат доделени две годишни награди во две категории: Најдобар новинарски труд, односно стручен труд подготвен од граѓански организации и поединци и Најдобра едукативна мултимедијална содржина подготвена за млади од 18 до 28 години, каде…

Фридом Хаус: Македонија делумно слободна земја, во друштво со Албанија, Србија, Косово, Албанија и…

Според извештајот на Фридом Хаус, Македонија има пад од едно место за разлика од лани, кога беше бодувана со 68 поени Со 67 поени, Македонија останува „делумно слободна земја“, според најновиот извештај на Фридом Хаус за…

Контраспин: Не дај боже да задоцни платата на Бујар, како ли ќе ни преживее министерот?!

Најмалку кој треба да се жали и да говори за преживување е еден министер, функционер повеќе од 15 години. Изјавата на Османи е несмасна, неумесна, просто човек да се почувствува непријатно поради „туѓиот срам“.Таа прозвучува крајно нефер,…

Москва не сака преспански јаболка, а бананите од Еквадор, сепак ѝ биле повкусни од индиските

Ако притисокот на Русија не беше толку лесно воочлив во македонскиот случај со забраната за увоз на ресенски јаболка, оној со Еквадор е прилично јасен. Со вешто маневрирање на бизнис секторот, притисокот на еквадорското раководство успешно…

Вештачката интелигенција не може да ги замени новинарите, но може да ја замае јавноста

Влијанието на лажните содржини генерирани со ВИ како и интелектуалните права беа темите на денешниот вебинар наречен „Вештачка интелигенција во медиумите – про и контра“ Вештачката интелигенција (ВИ) и алатките кои со нејзина…

Емотивни врски и пропаганда: Руската „мека моќ“ на Балканот

Руските медиуми Спутник и РТ (Раша Тудеј) Балкан кои работат во Србија, се користат како пропагандни алатки на путинова Русија и ја претставуваат руската „мека моќ“ во регионот. Оваа пропаганда од Москва преку содржините кои ги објавуваат…

Холандија не се откажува од краварство, но сака да ги намали емисиите на штетни гасови од сточното…

Мерките кон кои се стреми Холандија се насочени кон намалување на емисиите на штетни гасови предизвикани од сточното ѓубриво. Дишењето на луѓето незначително учествува во глобалното затоплување и не е одлучувачки фактор. Ембаргото на Русија…