Александар Наумоски

Александар Наумоски е градоначалник на Општина Ѓорче Петров

 

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Во Ѓорче Петров завршува основно образование во ОУ „Мирче Ацев”, а средно образование во СУЦ „Васил Антевски Дрен”

Дипломира на правниот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, насока граѓанско право. Има положено правосуден и нотарски испит.

Магистер е по уставно право на правниот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Човекови права-Извршување на пресудите на Европскиот суд за човекови права во Стразбур;

Течно зборува англиски јазик, основни познавања на францускиот јазик.

 

КАРИЕРА

2001 декември – 2004 ноември, Адвокатска канцеларија – адвокатски приправник;

2002 октомври – 2003 јуни, регулирана воена обврска – Воено воздухопловство при АРМ, А-1 Персонален менаџмент, војник-правник;

2004 декември – 2005 октомври, Централен регистар на РМ – Едношалтерски систем – советник на генералниот директор за правни прашања;

2006 јануари – до април 2011, Министерство за правда на РМ – соработник во Секторот за поддршка на владиниот агент, застапување на Република Македонија пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур и извршување на одлукте на Европскиот суд под надзор на Комитетот на министри при Советот на Европа.

Секретар на повеќе работни групи за изготвување на закони;

Член на Комитетот за подобрување на постапките за заштита на човековите права при Советот на Европа (DH-PR) 2008;

2011 април – 2013 ноември, Еуролинк осигурување АД Скопје, ликвидатор на штети по зелена карта во Сектор за зелена карта.

2013 ноември – 2016 декември, Извршен директор во Уготур АД Скопје;

2017 јануари – 2017 август, Приватен стопанственик, менаџер на Метал тринaесет ДООЕЛ;

2017 август – Директор на КПУ ЗАТВОР – СКОПЈЕ;

На локалните избори 2017 година (октомври) е избран за градоначалник на Општина Ѓорче Петров

 

ИЗВОРИ

Веб-страница на Општина Ѓорче Петров:  Градоначалник/Биографија

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција