Александар Панов

Александар Панов е градоначалник на Општина Кавадарци од 2009 година, и моментално е во вториот последователен мандат.

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Александар Панов e роден на 11 август, 1969 година, во Кавадарци. Женет е и татко на две деца.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Со високо образование се стекнал на Правниот факултет при УКИМ -Скопје, каде дипломирал во 1996 година.

 

КАРИЕРА

По дипломирањето, веднаш започнал со стажирање во адвокатска канцеларија во Кавадарци.

Во мај 1999 година се вработил во ЈП „Комуналец”- Кавадарци, како правник, а од декември 2008 до април 2009 година ја извршувал функцијата раководител на ЈП „Македонски пошти”, подружница Кавадарци.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

Прв пат за градоначалник бил избран на локалните избори во 2009 година, а во 2013 година втор пат ја добива довербата од граѓаните.

Бил член на Надзорниот одбор на ЗЕЛС, како и член во Заедничкиот консултативен комитет меѓу Република Македонија и Комитетот на региони на Европската унија.

 

ИЗВОРИ

Веб-сајт на ЗЕЛС – Гласило април 2013

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција