Не се најавени никакви нови рестрикции во борба против корона-вирусот

Новинарите треба да ги поткрепуваат своите информации со изјави, да ги проверуваат, а доколку се работи за шпекулација, тоа јасно да го нагласат. Во насловот се сугерира потенцијално враќање на полицискиот час, што може да предизвика револт…

Дебакл има, ама во насловот на текстот, а не во здравствениот систем

Насловот треба да информира, а не да дезинформира. Насловот на еден текст се извлекува од самата содржина на текстот и тој треба да биде реален, а не како во случајов да манипулира и да шири лаги Скриншот од веста што се рецензира…

Милорад Милојевиќ, Радио Слободна Европа: Новинарите во БиХ веќе остануваат без работа поради…

Епидемијата на ковид-19 во повеќе аспекти влијаеше на новинарите, кои претставуваа врска помеѓу здравството и јавноста во текот на кризата. Јавноста будно следеше сè што има врска со пандемијата, не обрнувајќи внимание на оние кои тие…

Нема да се објавуваат сите што се во самоизолација, туку само несовесните

Насловот на овој текст е неточен, ја наведува јавноста да донесе погрешен заклучок и со тоа врши груба манипулација Во насловот се тврди дека оние што одат во самоизолација поради постоење веројатност дека се заразени со корона-вирусот, ќе…

RT половина од времето годинава посветила на критики кон САД

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за…

Грчки медиуми рекламираат „Бесплатно сместување и работа на Крит“ за ателјеа што се плаќаат до 300…

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е…

Новинар во Грција со серија дезинформации за пандемијата на ковид-19

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е…

Логото на ,,Сакам да кажам” фалсификувано заради ширење лажни вести

На „Твитер“, поточно на профилот на корисник потпишан како „Пази леџа, движење бојкотирам”, се појави фабрикувана вест со провокативен и лажен наслов во кој се тврди дека „изборите на 15 јули ќе се искористат гласачите да се вакцинираат…

Кога ќе се претера со величење на ликот и делото на Христијан Мицкоски

Многу често во медиумите сретнуваме написи што се далеку од критериумот за непристрасно и избалансирано известување, онака како што е дефинирано  во Кодексот на новинарите. Па, наспроти принципите на добрата новинарска практика, читаме…

Бомбастични тврдења, а ниту еден извор на информации

Овој текст без посочени извори на информации произволно си пласира вест полна со шпекулации за „нервозни“ амбасадори и „вжештени“ телефонски линии. Линк до оригиналниот напис: ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ ОДВИВАЛА СИНОЌА: АМЕРИКАНСКАТА…

Свршеничкиот прстен поважен од политичкото портретирање

Написот што го рецензираме е обид да се направи портрет на претставничка на опозициска партија, која се нашла на листите со кандидати за пратеници, без притоа да се запази принципот на коректност и непристрасност. Линк до…

АНАЛИЗА: Цените на становите во „тивок“ пад, условите за станбени кредити „олабавени“

Од 1.100 евра за квадратен метар во Аеродорм до 900 евра за квадратен метар во населба Карпош 4 – цените на становите се детерминирани од различни фактори, локација, годината на изградба. Но, кризата поради Ковид -19 не го заoбиколи ниту…

„Асимптоматски“ не значи отсуство на зараза, туку отсуство на симптоми

Иако написот е објавен во рубриката „Вести“, не се работи за никаква новинарска вест, туку за пренесување од збор до збор на фејсбук-статусот на Стевчо Јакимовски. Тоа значи дека објавениот напис ги повторува не само изворните…

Не е потврдено дека корона-вирусот е поопасен за ќелавите мажи

Сензационалистички напис кој тврди дека мажите што ја губат косата се изложени на поголема опасноста од корона-вирусот. Уште во самиот наслов, кој во вториот дел намерно е напишан со големи букви, за да привлече внимание, категорично се…

Загрижувачки повици на „Фејсбук“ против тестирањето за корона

На социјалната мрежа „Фејсбук“ – на лични профили на дел од учесниците на протестот што се одржа пред Владата, а кој беше најавен како ,,протест против 5Г, корона-вирусот, задолжителното вакцинирање…”, се шират загрижувачки повици, во…

Александар Вучиќ претерува, Србија не е меѓу земјите со најниска стапка на смртност

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е…

Упорно се објавуваат неофицијални бројки на заразени со Ковид-19

Написот што го рецензираме содржи бројка на наводни новозаразени од Ковид-19 во Битола, кои во официјалната дневна соопштена статистика, воопшто ги нема, односно во статистиката објавена од Министерството за здравство воопшто не стои…

Кој прв почна да шири дезинформации за 5Г?

Како преку јавно достапни алатки може да се види кои домашни медиуми постепено влијаеле за креирање на погрешните мислења поврзани со 5Г-технологијата (5G). Пишува: Тимот на „Критинк“ Скорешните анкети укажуваат…