К’нев: Ромите, муслиманите и Македонците се најчеста мета на дезинформации во Бугарија

Красимир К’нев е еден од основачите и сегашен претседател на Бугарскиот хелсиншки комитет (БХК). Докторирал на софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“ и специјализирал човекови права на  универзитетот „Колумбија“ во Њујорк.…

Грчки медиуми „се запалија“ поради сонцето од Вергина, кое веќе го нема во ЈП „Водовод и…

Еден грчки медиум викендов излезе со обвинувања дека во канцеларијата на генералниот директор на ЈП „Водовод и канализација – Скопје“ сè уште стојат тепихот и слика на ѕидот на коишто се наоѓа сонцето од Вергина. Написот е…

Како непроверен политички коментар на потпретседател на опозициска партија во Албанија стана вест

Албанскиот портал „Стандард.ал“ објави напис со наслов „Заев ни образложи за кого работи Рама или рускиот татко!“ со тешки обвинувања за премиерот Еди Рама, кој се повикува на Фејсбук статус на Петрит Васили, потпретседател на…

Анализа: Измамениот Заев – вест со краток здив, но со можни последици по премиерот и по државата

Веста на неделата – измамничките телефонски разговори на премиерот Зоран Заев со двајцата руски, наводно, шегобијци – нема капацитет подолгорочно да се задржи во медиумскиот простор во земјата и светот, но можно е да има…

Срѓан Пухало: Во Република Српска дезинформациите доаѓаат преку јавните сервиси

Срѓан Пухало е доктор на психолошки науки во чие поле на интерес се политичката и социјалната психологија и истражувањата на јавното мислење. Тој е граѓански активнист, критичар на тековните состојби во Босна и Херцеговина и…

За Делчев треба да зборуваат тој и историјата, а не Ангел Џамбаски

преземено од: Мета.мк Спорот за тоа што бил Гоце Делчев по национално убедување што произлезе од работата на заедничката македонско-бугарска комисија за историските прашања и за учебниците, во изминатиов месец ја возбуди речиси целата…

Иван Георгиев: Во Бугарија речиси и нема борба против дезинформациите

Бугарија има длабоки историски и културни врски со Русија. Токму затоа руската пропаганда на неа гледа како на слаба точка на европската мапа. Затоа и се случува да се појавуваат наслови како „Норвешките педофили сакаат бугарски деца“ или…

„Тајните планови“ на големата ЦИА за голема Србија и голема Албанија се распослаа низ балканските…

На 7 јули 2019 година, српскиот информативен веб-сајт „Телеграф.рс“ објави интервју со поранешниот помошник директор на Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА) за Балканот Стивен Мејер. Мејер во интервјуто ја коментира…

АНАЛИЗА: Регулаторната комисија за енергетика под лупа на ревизорите!

Проблеми со дозвола за употреба на објект во кој е сместена РКЕ, забелешки во однос на исплатата на трошоци за потрошено гориво, тужби од поранешни вработени – финансиските извештаи и работењето на Регулаторната комисија за…

Неинтелигентно и дискриминаторски: Како се мери IQ на некој народ?

Српскиот портал „Курир“ неодамна објави вест  под наслов „Ова истражување на Македоците нема да им се допадне – имаат најнизок коефицијент на интелигенција во регионот“. Во веста се наведуваат бројки според кои граѓаните на…

Немаше „жестока реакција” на Дитмир Бушати за изјавата на претседателот Пендаровски

Дел од албанските медиуми објавија „силни“ наслови кога станува збор за дипломатските односи на Албанија со соседните земји. Најсвеж пример на ова, е објавениот напис од tna.al на 15.06.2019, во кој се вели дека по изјавата на претседателот…