Миле Јанакиески

ПРИВАТЕН ЖИВОТ Миле Јанакиески е роден во Прилеп, на 18 септември 1978 година. Оженет е со Сања Јанакиеска и е татко на три деца. Пред аферата „Космос“ бил и куќен пријател со Фијат Цаноски. ОБРАЗОВАНИЕ Основно и…

Warning: Use of undefined constant vetuvanja - assumed 'vetuvanja' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/portalb/webapps/vistinomer3/wp-content/themes/publisher-child/functions.php on line 646

Warning: Use of undefined constant izjavi - assumed 'izjavi' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/portalb/webapps/vistinomer3/wp-content/themes/publisher-child/functions.php on line 658

Изолација и санкции – финален удар за економијата…

„Ако се оствари најцрното сценарио, евентуална изолација, политичка а со тоа и финансиска на земјава, тоа ќе биде погубно за економијата. Тогаш и песимистичкото сценарио на Народната банка за раст од 1,6% ќе ни се чини дека е оптимистичко.“

Гордана Јанкулоска

ПРИВАТЕН ЖИВОТ Гордана Јанкулоска е родена на 12 октомври 1975 година во Охрид. Таа е во брак со Влатко Илиевски, за кого се омажи на 25 септември 2010 година, после речиси 15 години врска. ОБРАЗОВАНИЕ Дипломирала на…

Warning: Use of undefined constant izjavi - assumed 'izjavi' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/portalb/webapps/vistinomer3/wp-content/themes/publisher-child/functions.php on line 658

Марко Зврлевски

ПРИВАТЕН ЖИВОТ Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски е роден на 4 декември 1960 година во Дебар. ОБРАЗОВАНИЕ Основно и средно образование завршува во Скопје. Дипломира на Правниот факултет „Јустинијан Први“…

Сашо Мијалков

ПРИВАТЕН ЖИВОТ Сашо Мијалков,  македонски политичар и поранешен директор на Управата за безбедност и контраразузнавање на Македонија, е роден во Скопје на 15 септември 1965 година. Женет е со примабалерината Александра Мијалкова и…

Трајко Вељаноски

Трајко Вељаноски, долгогодишен претседател на Собранието на Република Македонија. ПРИВАТЕН ЖИВОТ Трајко Вељаноски е роден на 2 ноември 1962 година во Скопје. Оженет е е татко на две деца. ОБРАЗОВАНИЕ На Универзитетот…

ЗНМ: Екстрадицијата на Божиновски е политичка мотивирана

Здружението на новинарите на Македонија изразува разочараност и загриженост од одлуката на српските власти да го екстрадираат во Македонија новинарот Зоран Божиновски, обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена. Веруваме дека…

Емил Димитриев

Емил Димитриев, технички премиер 18 јануари 2016 - ПРИВАТЕН ЖИВОТ Роден е на 19 март 1979 година во Пробиштип. Оженет, татко на две деца. Хоби му е ловот. ОБРАЗОВАНИЕ Дипломиран социолог –…

Warning: Use of undefined constant izjavi - assumed 'izjavi' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/portalb/webapps/vistinomer3/wp-content/themes/publisher-child/functions.php on line 658

Ѓорге Иванов

ПРИВАТЕН ЖИВОТ Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов е роден во Валандово на 2 мај 1960 година, од татко Александар и мајка Тодора. Претседателот Иванов е оженет и има еден син. Во објавените опозициски…

Никола Груевски

Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, поранешен долгогодишен претседател на Владата на Република Македонија ПРИВАТЕН ЖИВОТ Никола Груевски е роден во Скопје на 31 август 1970 година. Татко му Тало потекнува од леринското село…

Warning: Use of undefined constant vetuvanja - assumed 'vetuvanja' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/portalb/webapps/vistinomer3/wp-content/themes/publisher-child/functions.php on line 646

Warning: Use of undefined constant izjavi - assumed 'izjavi' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/portalb/webapps/vistinomer3/wp-content/themes/publisher-child/functions.php on line 658

Warning: Use of undefined constant kontraspin - assumed 'kontraspin' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/portalb/webapps/vistinomer3/wp-content/themes/publisher-child/functions.php on line 670

Полска како лакмус за механизмите на ЕУ при заштита на владеење на правото!

Европската унија за прв пат по донесувањето на Рамката за владеењето на правото, го активираше механизмот кој е уште и познат како „пред активирање на член 7„ во однос на најновите законски измени кои беа донесени во Полска, а го…

Крстови како симбол за (не)добредојде

Крстот како симбол на христијанската вера, страдање и спасението во последните неколку години е злоупотребен и поставен ширум Македонија. Од различни материјали и во разни димензии, од монументални до симболични, крстовите…

Прислушувани разговори – сет 1: „Треба да се знае кој е власт!“

Како се спроведуваат партиските вработувања и кои од нив се најитни, како „сељанка од Струмица“ ги вади од такт министрите, но и како се подготвува набавката на прескапиот „мерцедес“ за премиерот - тоа се дел од работите за кои…

Прислушувани разговори – сет 38: Пазарот „Чаир и Тетово“

Зделките на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се побитни од почитувањето на правото, а за да се реализираат некогаш треба да се премолчи и да се попушти, ама затоа во друга прилика добро може да се профитира. Притоа законите не се важни, важни се…

Прислушувани разговори – сет 36: Станбеното прашање на министерката

Власта е вносен бизнис – носи крупни печалби и овозможува брзо збогатување, купување станови скришум, и тоа во вмровска зграда, веднаш спротив МВР, дознаваме од разговорите од 36-от сет, презентирани во Кампот на слободата пред…

Прислушувани разговори – сет 35: Барокизацијата на Скопје

Како идеите и хировите на Груевски се претопувале во проектот „Скопје 2014“, речиси секогаш со огромни злоупотреби на државните инструменти, како и колку Груевски е вљубен во барокот слушаме во овој сет разговори. Никола…

Прислушувани разговори – сет 34: Дил ориентид

Како Груевски ги туркал зделките и кога пречеле законите, како Јанакиески е каран како учениче, како партиските донатори се спасувани, како е спасувана Маја Иванова, која се правела директор над директорот, дознаваме од овој сет снимки.…