Насловот и текстот немаат никаква поврзаност

Пишува: Шефкије Аласани Рецензираниот напис е објавен на порталот Актуале, на 7 јули, со наслов: Дали и Села ќе вика: Амелика, Амелика, Амелика. Во Вистиномер многу пати е нагласено дека треба да се известува на правилен и…

Села не можел да го легализира казиното на Мијалков во „Мериот“

Пишува: Шефкије Аласани Во веста со тенденциозен наслов: „Села го легализира казиното на Мијалков во Мериот“ која ја рецензираме се тврди дека лидерот на Алијансата за албанците, Зијадин Села, го легализирал…

Партијата која „БЕСА“-та („Зборот“) на Албанците им ја даде на „каурите“ го поддржува Заев за…

Пишува: Шефкије Аласани Пример кој не ги почитува новинарските стандарди е рецензираниот напис со наслов: Партијата која „БЕСА“ – та на Албанците им ја даде на „каурите“ го поддржува ставот на Заев за…

Дали Заев и Мицкоски се обединети против идејата „премиер Албанец“?

Пишува: Шефкије Аласани На 30 јуни на многу информативни портали на албански јазик се сподели еден напис со наслов  „Заев и Мицскоски обединети: Нема премиер Албанец” (ВИДЕО)" На прв поглед насловот остава впечаток…

Не е вистина дека Заев го опцул Движењето БЕСА и нејзините активисти

Пишува: Ардит Рамадани „Заев ја пцуе мајката на БЕСА и нејзините активисти”, се вели во веста што ја рецензираме и таа е пример како еден медиум манипулира и клевети за да предизвика раздор внатре во една…

Една слика во хотел ,,Казино“ не значи поддршка за објектите за игри на среќа

Пишува: Ардит Рамадани Во овој напис се тврди дека лидерот на Алијансата за Албанците е против објектите за игрите на среќа, иако тој никогаш не изјавил такво нешто. И за да го „демантира“ нереченото од Села, авторот…

Ниту сандалите на кандидатот, а ниту клеветите за „нацист“ не се од јавен интерес

Пишува: Ардит Рамадани Рецензираните вести, прикажуваат разни навреди и обиди за омаловажување на пратеници на една политичка партија. Написите се напишани на ист ден и се однесуваат на истиот настан. Се работи за еден…

Никој не вели дека активисти на ДУИ пишувале графити за ВМРО во Тетово

Пишува: Ардит Рамадани. За време на предизборната кампања, извадено од контекст е дури и соопштениeтo на државна институција. Вистина е дека полицијата ги уапсила лицата кои пишувале графити во Тетово. Меѓутоа, никаде не пишува дека…

Насер Зибери е (не)партиски кандидат за премиер?

Пишува: Шефкије Аласани Рецензираната вест е објавена на порталот „Инфомагазин“ со наслов: Што се случува со ДУИ, внукот кандидат за пратеник, а чичкото кандидат за премиер! Освен непрофесионалниот наслов, и…

Употребата на зборот „македонско“ не е забранета и ова не е причината за затворањето на комплексот…

Пишува: Ардит Рамадани Во еден предизборен процес кандидатите за разни државни позиции имаат тенденција да станат големи патриоти, до тој степен што почнуваат да судат и за „патриотизмот“ на противкандидатите само…

Сè уште не се знае дали ќе поскапи електричната енергија

Пишува: Ардит Рамадани Со големи букви и со извичник на крајот на насловот, на овој начин порталот „Вечер.мк“ со сензационален наслов и повикувајќи се на чувствата на читателите, во ек на предизборната кампања…

,,Скриншот” од приватна порака искористен да се манипулира со гласачкото тело

Пишува Ардит Рамадани Во предизборието, рецензираме политички пристрасна вест со наслов ,,Албанците ги тераат СДСМ и Беса во П.М.(документ).  Меѓутоа, рецензираната вест, освен што е пристрасна и политички…

Филипче не бара ништо од лицата во карантин, наспроти сугестијата на насловот

Пишува: Шефкије Аласани Насловот ,,Нов удар на Филипче, еве што бара сега од лицата во карантин" објавен на 25 јуни на порталот Aрена, најавува побомбастична и поексклузивна содржина отколку што во текстот се нуди. Имено,…

Калѕо: Веста дека на собирот на „Самоопределување“ немало знаме на Косово е лажна

Во петок на плоштадот „Скендербег“ во Приштина се одржа собир на Движењето „Самоопределување“ (LVV) по повод 21 годишнина од ослободувањето на Косово и 15 годишнината од оформувањето на партијата. На собирот имало илјадници национални…