Една слика во хотел ,,Казино“ не значи поддршка за објектите за игри на среќа

Пишува: Ардит Рамадани Во овој напис се тврди дека лидерот на Алијансата за Албанците е против објектите за игрите на среќа, иако тој никогаш не изјавил такво нешто. И за да го „демантира“ нереченото од Села, авторот…

Ниту сандалите на кандидатот, а ниту клеветите за „нацист“ не се од јавен интерес

Пишува: Ардит Рамадани Рецензираните вести, прикажуваат разни навреди и обиди за омаловажување на пратеници на една политичка партија. Написите се напишани на ист ден и се однесуваат на истиот настан. Се работи за еден…

Никој не вели дека активисти на ДУИ пишувале графити за ВМРО во Тетово

Пишува: Ардит Рамадани. За време на предизборната кампања, извадено од контекст е дури и соопштениeтo на државна институција. Вистина е дека полицијата ги уапсила лицата кои пишувале графити во Тетово. Меѓутоа, никаде не пишува дека…

Насер Зибери е (не)партиски кандидат за премиер?

Пишува: Шефкије Аласани Рецензираната вест е објавена на порталот „Инфомагазин“ со наслов: Што се случува со ДУИ, внукот кандидат за пратеник, а чичкото кандидат за премиер! Освен непрофесионалниот наслов, и…

Употребата на зборот „македонско“ не е забранета и ова не е причината за затворањето на комплексот…

Пишува: Ардит Рамадани Во еден предизборен процес кандидатите за разни државни позиции имаат тенденција да станат големи патриоти, до тој степен што почнуваат да судат и за „патриотизмот“ на противкандидатите само…

Сè уште не се знае дали ќе поскапи електричната енергија

Пишува: Ардит Рамадани Со големи букви и со извичник на крајот на насловот, на овој начин порталот „Вечер.мк“ со сензационален наслов и повикувајќи се на чувствата на читателите, во ек на предизборната кампања…

,,Скриншот” од приватна порака искористен да се манипулира со гласачкото тело

Пишува Ардит Рамадани Во предизборието, рецензираме политички пристрасна вест со наслов ,,Албанците ги тераат СДСМ и Беса во П.М.(документ).  Меѓутоа, рецензираната вест, освен што е пристрасна и политички…

Филипче не бара ништо од лицата во карантин, наспроти сугестијата на насловот

Пишува: Шефкије Аласани Насловот ,,Нов удар на Филипче, еве што бара сега од лицата во карантин" објавен на 25 јуни на порталот Aрена, најавува побомбастична и поексклузивна содржина отколку што во текстот се нуди. Имено,…

Калѕо: Веста дека на собирот на „Самоопределување“ немало знаме на Косово е лажна

Во петок на плоштадот „Скендербег“ во Приштина се одржа собир на Движењето „Самоопределување“ (LVV) по повод 21 годишнина од ослободувањето на Косово и 15 годишнината од оформувањето на партијата. На собирот имало илјадници национални…