Масовната имунизација тече забрзано во Велес – и на пунктот за вакцинација и во домашни услови

На Пунктот за масовна имунизација Велес, сместен во спортската сала на ССОУ „Коле Неделковски“ од 25 мај до 13 јули, вакцинирани се вкупно 13.945 граѓани. Од нив 9.531 лица со една и 4.414 со две дози на вакцини „АстраЗенека“, „Синофарм“,…

Видео со мигранти искористено да му се префрли на Спасовски

Пишува: Убавка Јаневска Рецензираме текст  со наслов „Мигранти влегуваат кога и колку сакаат, Спасовски тера кампања! Во написот се тврди дека мигрантите влегуваат во земјава кога и како сакаат, а ова се темели на еден…

Вест со тенденциозен коментар што дезинформира

Пишува. Убавка Јаневска Рецензираме вест со наслов „Фијаското и дебаклот на Филипче и неговата комисија нема крај, денеска 8 починати, нови 163 заразени“, објавена на порталот Република на 8 јули. Во текстот со измешани…

Манипулација со бројките на објавите на СДСМ на „Фејсбук“

Пишува: Убавка Јаневска Го рецензираме текстот објавен на Курир, на 4 јули, годинава  со наслов „ФОТО: СДСМ троши 27.000 евра дневно за реклами на Фејсбук“ во кој се тврди дека партијата на власт троши огромни…

Стана пракса да се атакува, со сечени делови од аудио записи

Пишува Убавка Јаневска Порталот Свест.мк на 25 јуни објави аудио материјал од 20 секунди во кој се слуша дека постои вжештена расправија и се слуша женски глас. Насловот на текстот е ,,Велес го тресе тежок скандал! Директорот на…

Манипулативен наслов со сензационалистички тврдења

Пишува: Убавка Јаневска Текстот со манипулативен наслов „Црни вреќи со банкноти од 500 евра се појавија пред штабови на СДСМ низ градовите во Источна Македонија“ објавен на 23 јуни 2020 година на веб порталот…