Започнаа активности за изградба на велосипедски патеки во Струмица

За време на предизборната кампања за локалните избори кои се одржаа на 17 октомври минатата година, градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов вети изградба на велосипедски патеки како можност за поголема употреба на велосипедите како…

Органскиот отпад носи пари, ама завршува на депонии

Секое домаќинство во земјава годишно продуцира стотици килограми биоразградлив отпад којшто заедно со останатиот непотребно завршува на депониите, без да се искористи за производство на биоѓубриво. Процентот е многу поголем во земјоделските…

Гевгелија на прагот на колективен имунитет, докторите апелираат внимателно да се празнува

Околу 70 отсто од возрасната популација во Општина Гевгелија е веќе вакцинирана со две дози. Досега трета доза вакцина на вакциналниот пункт во Гевгелија примиле 2. 240 лица. Мислам дека сме на прагот на колективен имунитет, вели директорот…

Пристапот до правдата во струмичкиот Суд ограничен за лицата со физичка попреченост

Лицата со физичка попреченост во Струмица немаат соодветен пристап во струмичкиот Суд, а камоли до судниците и службите во зградата. Од Судот велат дека се свесни за овој проблем  и дека нивната полиција помага на оваа категорија на лица да…

Државата треба да размислува за промена на моделот на субвенционирање во земјоделството

Македонскиот аграр тапка во место, сè повеќе необработени земјоделски површини, сè помалку млади земјоделци. Не помагаат многу субвенциите што ги дава државата за развој и поттикнување на земјоделството. Струмичко - којшто важеше за еден од…

Вакцинацијата во Струмица со намален интензитет за прва доза, но расте интересот за трета

По затворањето на регионалниот вакцинален пункот во спортската сала на ООУ ,,Никола Карев’’, имунизацијата во Струмица се одвива на Одделот за спортска медицина. За разлика од летните месеци кога интересот за вакцинација беше голем за прва…

Бројот на вакцинирани во Југоистокот е поголем – има граѓани кои патуваа и се вакцинираа во…

Бројот на вакцинирани лица против ковид-19 над 18-годишна возраст нa Југоистокот е далеку поголем од објавените податоци од страна на Институтот за јавно здравје. Вака реагираат менаџерите на дел од здравствените домови одговорни за целиот…

Со мобилна амбуланта се едуцираа жителите на Општина Ново Село за ковид-19 и потребата од…

Двете лекарски екипи кои работеа со мобилната амбуланта во Општина Ново Село и пружаа примарна здравствена заштита, ги едуцираа жителите во општината за ковид-19 и последиците од ова заболување, но и за потребата од вакцинација против…

Д-р Олумчев: Превентивните мерки мора да се почитуваат и масовната вакцинација продолжи за да се…

„Сметам дека мерките на олабавување граѓаните погрешно ги разбраа. Тие мерки Владата ги ублажи да ни помогнат да почнеме економски да функционираме и колку.толку да се вратиме во некоја нормала, а не да одиме масовно на одмор во земјава и…

Дезинформација за притвор на градоначалникот на Василево, преземена од десетина портали без проверка

Оваа дезинформација за неколку минути беше преземена од најмалку десетина други портали со сензационалистички наслови без да биде проверена, но дел од медиумите по неколку часа ја повлекоа веста без никакво образложение

Редовна интерна комуникација од април, преставена како предизборни притисоци од инспектори на ДИЗ

Пишува Ване Трајков Објавената информација со наслов ,, Дали ДИЗ функционира како партиска испостава на СДСМ: По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи !’’  обвинува за функционирањето…

Изјава што Николовски не ја дал – ,,накалемена” во наслов

Пишува Ване Трајков Во написот ,, Љупчо Николовски: После 15 ти кога ќе изгубиме ќе станам тезгар како мојот шеф Зоран Заев’’ се врши обид за дискредитација на личност која е дирекнто вклучена во парламентарните избори.  …

Лажна вест е дека Фатиме Фетаи е позитивна на коронавирус!

Пишува Ване Трајков Рецензираме текст со наслов ,,Фетаи и Бубевски позитивни на корона?’’  во кој што е пласирана непроверена информација која само инсиунира, без да има во неа официјални изјави од споменатите…

Навреди кон медицинските работници не би требало да се повторуваат во наслови!

Пишува Ване Трајков Во насловот на објавената информација на порталот Република, по синоќешниот инцидент пред  ГОБ ,,8 септември’’ кој гласи ,,Требаше да ја убијат, СЗО ви плаќа за секој починат: Неверојатни…

И официјално им се лепат етикети на обвинителите

Пишува Ване Трајков Коментаторски и етикетирачки е презентирана информацијата на порталот Лидер објавена под наслов ,, И официјално збогум СЈО, добредојде за обвинителите под капата на Заев’’  откако Законот за…

Ниту Мизрахи, ниту Чулев биле разрешени со ,,насилно сценарио”

Пишува: Ване Трајков Порталот Република oбјави напис со наслов ,,Мизрахи: Истото сценарио за разрешување, власта го пробува и кај Чулев’’  во која  екс министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, тврди дека…