АНАЛИЗА: Јавен сектор – вработени по етнички клуч и според образование

Од вкупниот број на вработени во јавниот сектор лани, 70,5 отсто биле Македонци, скоро 22,1 отсто етнички Албанци, 2,6 проценти Турци, а останатите заедници - Роми, Срби, Бошњаци, Власи - биле застапени со помалку од 2 отсто Во…

Мета факт: Го нема ветениот нов електронски дневник, наставниците го користат стариот

Откако ќе се исполнат сите услови од процесот на тестирање и пилотирање, и по миграцијата на податоците од постојниот во новиот систем, тој и официјално ќе се примени во сите училишта, а сите наставници ќе добијат соодветна обука за…

Зголемен бројот на приватни тужби против новинарите – нова закана по истражувачкото новинарство

Стратешки тужби против јавното учество (SLAPPs), кои главно ги покренуваат политичари и јавни фигури, ѝ се закануваат на слободата на медиумите и на пристапот до клучни информации, заклучија учесниците на дискусијата во рамки на заедничката…

Мета факт: Во тек е вклучувањето на државните инспекторати во Е-инспектор

Пред два месеца, вицепремиерката Грковска и претседателката на Инспекцискиот совет, Даниела Рендевска, најавија дека од март сите државни инспекторати се приклучуваат на дигиталната платформа, која беше најавена како можност за елиминирање…

Новинарот Лукаидс по една година истражување на „Телеграм“: Алатката е добра, но таму преовладува…

Сториите на Лукаидс се објавувани во престижни медиуми како WIRED, The Guardian, open Democracy, а во разговор со Мета.мк тој раскажува како ја разобличува поврзаноста меѓу политиката и технологијата, дезинформациите и дигиталниот популизам…

„Фридом Хаус“: Неуспеси во владеењето на правото и борбата со корупцијата во Северна Македонија

Забележано е дека „националистичката партија на Груевски“ ја опструираше работата на парламентот и е фаворит за победа на претседателските и парламентарните избори годинава Северна Македонија претрпе големи неуспеси во владеењето…

(ИНТЕРВЈУ) Николовски: Руските црковни играчи во МПЦ-ОА наметнаа лажни теми во јавноста

Колку повеќе е воспевана руската црква меѓу верниците, толку поголемо е нејзиното влијание. Хипотетички, ако руската црква „ни ја спасува“ црквата, зошто руската држава да „не ни ја спаси“ државата од лошиот Запад кој сака нели, сè да ни…

Кризната состојба не ја прогласи Пендаровски, а војската не е дел од затворската чуварска служба

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во Изборната единица 3, Драган Ковачки неточно тврди дека по наредба на претседателот Пендаровски е прогласена кризна состојба, а дека војници и старешини ни ги чуваат…

Пријавeте се на обуката за „прибанкинг“ – добивате можност за платено практикантство и студиска…

Најдобрите шестмина учесници од трите работилници ќе имаат можност за едномесечно платено практикантство во еден од медиумите на Фондацијата Метаморфозис, односно Мета.мк, Порталб или Вистиномер. Дополнително, тројцата најдобри практиканти…

Во Свети Николе нема да се гори ниту медицински, ниту опасен отпад

Изградбата на регионалната депонија трае веќе десетина години. Процесот е долг и постојано го следат бројни дезинформации, заради што се создава отпор во јавноста, особено меѓу жителите на Свети Николе и регионот, а имплементацијата…

Meта факт: Владата само делумно ја оствари финансиската помош за родителите со ниски примања

Иако парите не се исплатени за изминатите месеци, МОН неодамна го објави и четвртиот јавен повик за финансиска поддршка на основци и средношколци од семејства чии приходи во месецот не надминуваат 50.000 денари Експремиерот…

Од Левица преку Родина до ГРОМ и МААК: кои се мегафоните на Москва во земјава?

Северна Македонија во последниве години, а особено од почетокот на руската инвазија врз Украина, е изложена на многу силно руско пропагандно влијание,  потпомогнато од илегално внесување руски пари преку политички партии, социјални групи и…

Дезинформациите се значително засилени во предизборните кампањи

Интересен пример сподели Јан Цингел од Словачка, кој кажа дека пред изборите во оваа земја, се појавил аудио запис генериран од АИ, на кој се слушал гласот на многу позната истражувачка новинарка од Словачка, како да зборува со лидерот на…

Дезинформациите не се проблем само на медиумите, туку и безбедносен проблем

Работа на професионалните медиуми е да ги верификуваат фактите и информациите што ги пишуваат. Сведоци сме на фотографии и вести кои се споделуваат само за да поттикнат конфликти меѓу земјите и насилство, кажува Клодијана Капо од Фактоје,…

Дезинформациите ги поткопуваат темелите на демократијата – проверката на факти е клучна

Амбасадорот на ЕУ Дејвид Гир истакна дека проверувачите на факти мора да работат самостојно и да немаат политички притисоци. Се осврна на фактот дека се ближат избори, а со тоа веќе се гледаат и штетните влијанија што се вршат врз…

Без поддршка за проверувачите на факти се откажуваме од одбраната на демократијата

Оваа работа не е лесна. Секогаш ќе има такви кои свесно шират дезинформации и ќе се обидат да ја поткопаат вашата работа. Се разбира, дебатите за методологијата на проверка на фактите или решавање на можните грешки секогаш се добредојдени.…

Москва 2024 г. ја демаскираше Москва од 2022 г. – специјалната операција стана војна

Сите случувања во март околу и за Украина, како и во самата Русија, недвосмислено укажуваат на еден факт – Москва повеќе не се обидува да ги сокрие своите намери и крајната цел во врска со агресијата врз Украина што ја започна во февруари…

2 Април – Меѓународен ден на проверката на факти 

Глобалната заедница на проверувачите на факти денеска го прославува 2 Април – Меѓународниот ден на проверката на факти – меѓународна иницијатива која смета дека точните информации имаат суштинска улога во глобално поврзаниот свет.