Невистина: „Титаник“ е брутална политичка пресметка

Во интервју за Пресс24.мк, поранешната министерка за внатрешни работи и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска, зборувајќи за акцијата „Титаник“ рече: Станува збор за една брутална политичка пресметка која…

Што покажуваат „бомбите“: Вработените во МВР на мета на министерката

Речиси нема полициски службеник што не е дициплински казнуван, шест месеци парична казна по 15 проценти, три месеци, итн. Повеќето од нив се дел од „суфицитот“ на Јанкулоска, затоа што тужат, па потоа се…

Не е изградена нова градинка во Влае 1

 Изградба на нова градинка во Влае 1 ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Во изборната програма на Стевчо Јакимовски, „Храбро!“, со која тој излезе на локалните избори во 2013,  е наведено дека во Влае ќе се изгради нова градинка. Досега…

Невистина: Заев повторно избега и успеа да го одложи судењето

Заменик координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски на прес-конференцијата на 03.03.2016 година изјави: Oбвинетиот Зоран Заев денеска повторно успеа да избега и да го одложи судењето во кое требаше да се…

Неисполнето: Нема „безбедно минување на улиците“ за учениците во Центар

Обезбедување на персонал за безбедно преминување на учениците и нивните родители во соодветните термини пред почетокот и по завршетокот на наставата, на сообраќајниците во непосредна близина на градинките и основните училишта…

Роковите за изборите на 5 јуни започнаа да течат

Според Уставот, Собранието мора да се распушти 60 дена пред изборите, значи на 7 април. Листите на пратеници треба да бидат објавени на 13 мај, а Државната изборна комисија избирачкиот список мора да го стави на јавен увид…

Полувистина: Груевски: ветеното во програмата, се исполнува

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со неколку партиски функционери на 28.02.2016 година беа на средба со граѓаните од Чучер Сандево,  Бразда, Чучер Сандево, Мирковци и Кучевиште.  Груевски тогаш изјави: Ми беше…

Даниела Рангелова: Три невистини во една изјава

Претседателката на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова на 27.02.2016 година на прес-конференција изјави:  Дестабилизацијата и наметнувањето на криза е очигледно и веќе видено сценарио против мирот,…

Не е имплементиран ВОИП-Систем во Македонска пошта

Со имплементацијата на ВОИП-систем ќе се намалат трошоците за телефонија за 30% годишно, додека со воспоставувањето на кол-центар ќе има линија на која ќе се примаат пријави за проблеми од страна на граѓаните за сите услуги што ги нуди…

Генералниот секретар на ДИК не е од СДСМ

Во интервју за една телевизија со национална концесија, членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и министер за здравство, Никола Тодоров зборувајќи  за политичката криза, меѓу другото,  изјави: Морам да напоменам дека во ДИК,…

Груевски: Во Шуто Оризари ќе се гради отворен пливачки базен

Изградба на отворен пливачки базен во Општината Шуто Оризари е четвртиот од седумте проекти кои на 13.02.2016 година ги најави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Отворениот пливачки базен во општината Шуто Оризари ќе се гради…

Напад со кривични пријави врз СЈО – феномен во правосудната практика

Поднесувањето кривични пријави против јавни обвинители во толку краток временски период е редок, поточно непознат феномен во правосудната практика, што познавачите го толкуваат како преседан и како организиран притисок.

Невистинито е тврдењето на ВМРО-ДПМНЕ дека Кирацовски изнел лични податоци на административците

Кирацовски како заменик министер во МИОА ја злоупотребил позицијата и од министерството изнел службени податоци за вработени во администрација и тие списоци ги депонирал во СДСМ. На овие списоци се наоѓале лични податоци како име,…

Невистинита е „сликовитата претстава“ на Илија Димовски за законскиот предлог на СДСМ за медиумите

ВМРО-ДПМНЕ го отфрли предлог-законот за медиуми што СДСМ им го достави на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино. Според Илија Димовски, член на преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ, овој закон е противуставен,…

Недоследно: Груевски не решава за продажбата на Офицерски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на 31.01.2016 година во изјава за Сител рече: Државните институции предводени од ВМРО-ДПМНЕ тргнаа со една идеја која што гледаме дека во изминатите денови граѓаните на Битола во…

Спасовски: Чавков ги прејудицира одлуките на Управниот суд

На 29.01.2016 година, техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го предупредуви техничкиот замeник-министер, Митко Чавков да престане да прејудицира со одлуките на Управниот суд, бидејќи со неговото однесување и…

Андреј Жерновски: Ќе обезбедиме бесплатно паркирање за жителите од Центар

Ќе обезбедиме бесплатно паркирање за жителите од Центар на сите отворени паркиралишта на Oпштина Центар, без разлика на местото на живеење. Образложение: Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски вети  бесплатно паркирање во…

„Бомбите“ открија: Решение за името се барало постојано и редица компромиси биле на маса

„Бомбата“ на опозицијата, која се однесува на преговорите за името е многу малку анализирана јавно и во медиумите. А, тоа најверојатно ќе остане така и во иднина зашто ретко кој сака јавно да зборува на оваа тема. Но, и самите прислушувани…