Авировиќ и луѓето со качулки беа заедно во собраниската сала

Авировиќ фотографира лице со качулка Фото: Принтскрин НОВА ТВ

 

Пратеничката од Социјалистичката партија, Владанка Авировиќ, која за време на крвавиот инцидент во Собранието (27.04.2017) беше во пленарната собраниска сала, за НОВА ТВ изјави:

Не влегоа луѓе со качулки , тоа беше само народ. Ние во салата кога бевме немаше такво нешто, ниту пак знаевме што се случува надвор од салата…

 

[Извор: НОВА ТВ    (од 0,50 до 1,00 минута од видеото) Датум: 02.05.2017]

 

 

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:

Оваа изјава на пратеничката од Социјалистичката партија, Владанка Авировиќ,  која е дел од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, во која вели дека во собраниската сала не влегле „луѓе со качулки, туку тоа било само народ“,  е невистинита.

Доволно е да се погледнат снимките од Собранието од моментите кога демонстрантите се  во салата, на нив јасно се гледа дека и Авировиќ е присутна во собраниската сала кога има лица со качулки, а во еден момент таа дури и ги фотографира (1.47 минута од видеото).

 

ИЗВОРИ:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција