Без решение за кризата – ЕУ ќе го возврати ударот!

Ги очекуваат ли властодршците ЕУ санкции и црна листа? Фото: torange

Оној момент кога меѓнародната заедница ќе ги исцрпи сите правни механизми за решение од политичката криза, не е исклучено дека ќе посегне и по радикални, како онаа за изолација преку “црна листа“ на граѓани, коментираат аналитичарите за неделната економска анализа на Порталб.mk. Според нив, меѓнародниот фактор нема да остане “нем“ набљудувач на состојбата и доколку до есен не се дојде до излезно решение, не е исклучена “црна листа“ но и сериозно назадавување во евроатланските аспирации. Во јавноста веќе се појави информација дека меѓународната заедница, во координација со домашни институции крои листа од 60 на лица на кои ќе им биде замрзнат имотот дома и во странство, а ќе добијат и забрана за излез од земјава.

 

 

Оној момент кога меѓнародната заедница ќе ги исцрпи сите правни механизми за решение од политичката криза, не е исклучено дека ќе посегне и по радикални, како онаа за изолација преку “црна листа“ на граѓани, коментираат аналитичарите за неделната економска анализа на Порталб.mk. Според нив, меѓнародниот фактор нема да остане “нем“ набљудувач на состојбата и доколку до есен не се дојде до излезно решение, не е исклучена “црна листа“ но и сериозно назадавување во евроатланските аспирации. Во јавноста веќе се појави информација дека меѓународната заедница, во координација со домашни институции крои листа од 60 на лица на кои ќе им биде замрзнат имотот дома и во странство, а ќе добијат и забрана за излез од земјава

 

Пишува: Анета Додевска 

 

Најпрво треба сите политички средства да бидат исцрпени а сеуште се преговара со посредство на меѓународната заедница но сега не е на јасно дали меѓународната преговара со Вмро-Дпмне или СДСМ, но од она што се гледа веќе е дека се преговара со Вмро-Дпмне ,односно со Груевски и неговите. Се додека се преговара, протестите ќе бидат мирни, сметаат аналитичарите. Но, по исцрпување на фазата на правна разврска, не е исклучено меѓународниот фактор да посегне по “црното“ сценарио, изолација и санкции со кои би биле засегнати не само поедници, туку и целата земјата.

Меѓународната заедница е подготвена да спроевдува изолација и да прави “црни листи“ на неподобрни граѓани среде Европа само  доколу се сруши целиот правен систем,  како што е сега. Но изолацијата би била политилчко-економска –финансика и би можела да трае 2-3 години со многу лош резултат по сегашната владеачка гарнитура – вели за Порталб.mk аналитичарот и колумнист Даме Чкатроски.

Во последните три месеци во домашната јавност веќе струи сценариото дека меѓунардниот фактор нема да остане нем набљудувач на вантрешно-политичката криза и дека во отстуство на правна разврска и непочитување на договорот од Пржино, ќе посегне по радикални мерки.

Овие стравувања се засилија особено по писмото од шефот на холандската дипломатија, но и од пораката на Европската комисија, која ги повика четворицата партиски лидери да се вратат на преговарачка маса и да ги решат сите отворени прашања за да може да се одржат кредибилни избори.

Политичките лидери мора во целост да го почитуваат политичкиот договор од Пржино и основните принципи на Договорот, како што се владеењето на правото, одговорност, инклузивност и кредибилни избори. Оваа рамка останува клучна за решавање на политичката криза,  директорот на директоратот за проширување на ЕК, Кристијан Даниелсон.

Холандскиот министер пак  Берт Кундер побара од лидерите итно да најдат излез од политичката криза во интерес на стабилноста на државата, во спротивно Македонија е под закана на санкции.

Договорот од Пржино што го потпишаа сите лидери мора да се почитува и тоа е силна позиција на ЕУ. Ако пропадне Пржинскиот договор, Македонија ќе се соочи со сериозни последици и санкции.„Фер, демократски и кредибилни и фер избори се круцијалниот дел од Пржинскиот договор кој не смее да пропадне за демократската иднина на вашата земја и тие мора да се испорачаат без понатамошни одлагања, пишува во писмото.

Евентуалната изолација на поедници ќе се прелее врз целата економија, последиците ќе ги чуствуваат сите, смета за Порталб.mk аналитичарот Висар Адеми.

Нерамноправната дистрибуција на парите и на ресурсите е состојба во Македонија. Само1 процент од населението во своите раце располагаат со 99 отсто од капиталот, реусрсите, националното богатство и не би ме чудело да од тој еден отсто се најдат 100% на “црната листа“. Сметам дека една ваква изолација на личности, кои менаџираат и се поврзани со компании ќе се прелее и почуствува во целата економија, само да посочам дека 99% од малите комапнии зависат од тендери и договорени обврски со државата, вели Адеми.

Сличен став има и Чкатроски.

“Доколку меѓународната заедница одлучи да напрви потег за излолација, преку црна листа на поедници, како прво тоа значи дека тие нема да бидат обвинувани и судени во странство туку во Македонија по специјални судови.  Црна листа и изолација ќе значи на подолг рок дека нити една земја може да им даде азил или подршка.“, вели Чкатроски и упатува на посериозни последици од ваквата разврска.

Санкциите ќе дојдат заедно со одземање на препораката за членство во ЕУ.  Од тој момент доколку има 50 на на листа ,а тоа се очекува доколку 1 септември го пречекаме без Технократско-Експертска непартиска влада Македонија ќе биде една изолирана земја посебно во финансискиот и економскиот сектор. После ваква црна листа ќе еродираме,  по што веројатно расплетот на кризата почнува на есен со одземање на препорака и црна листа.

По ваквите сценарија, дел од бизнисмените веќе ги испратија првите сигнали на сериозна загриженост.

Стопанството веќе се соочува со сериозни ликвидносни проблеми, а најавите за можна изолација на Македонија ќе бидат погубни за економијата – оценија дел од бизнисмените

Ако се оствари најцрното сценарио, евентуална изолација, политичка а со тоа и финансиска на земјава, тоа ќе биде погубно за економијата. Тогаш и песимистичкото сценарио на Народната банка за раст од 1,6% ќе ни се чини дека е оптимистичко. Имено, ние веќе ги добивме првите сигнали, односно изјави од амбасадорите дека е можно меѓународниот фактор да преземе потези кои ќе упатуваат на “изолација“. Овие пораки мора да се сфатат со сериозност, коментираат дел од бизнисмените за Порталб.mk

Ризикот од можна политичка и економска изолација на земјата не е пресметан во новите ревидирани прогнози за економски раст што ги објави Народната Банка. Имено, НБМ соопшти дека според основното сценарио економскиот раст ќе биде 3,5 отсто, но според песимистичкото, растот на БДП ќе изнесува 1,6%.

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија (BTD – The Balkan Trust for Democracy), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, NED или BTD.

Оставете реакција