Билен Саљији

 

Билен Саљији заменик генерален директор и за член на Управен одбор на МЕПСО од 2018 година

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Роден на 23 јуни 1975 година во Добри Дол, општина Врапчиште, гостиварско. Според официјалните податоци, тој има семејство – сопруга и три деца. Средно образование завршил во Гостивар, а Правен факултет на Државниот универзитет во Тетово. Има положено Правосуден и Нотарски испит.

 

КАРИЕРА

Саљији во последните десетина година работел на функции во општина Врапчиште и во државен инспекторат, дел од министерство во Владата на Никола Груевски.

-Од 2005-2009 г. бил советник за односи со јавноста – општина Врапчиште;

– Од 2009-2011 г. бил директор на Јавното комунално претпријатие Врапчиште;

– Од 2011-2017 г. ја извршувал функцијата директор на Државниот инспекторат за шумарство и ловство

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

-Министер кој ќе го раководи Министерството за правда во Владата на РМ, предводена од премиерот Зоран Заев од 01.06.2017

 

ИЗВОРИ:

– Собрание на РМ – Предлог за состав на Влада на РМ

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција