Биографии на новите министри во Владата на РМ

Фото: vlada.mk

 

Собранието на Република Македонија на 31.05.2017 година  пред полноќ со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ја избра новата Влада предводена од премиерот  Зоран Заев

 

 1. Зоран Заев – претседател на Владата на Република МакедонијаБујар Османи
 2. Радмила Шекеринска – заменик – претседател на Владата и министер за одбрана
 3. Оливер Спасовски – заменик – претседател на Владата и минисер за внатрешни работи
 4. Бујар Османи – заменик – претседател на Владата задолжен за европски прашања
 5. Кочо Анѓушев – заменик – претседател на Владата задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори
 6. Хазби Лика – заменик – претседател на Владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор и политички систем
 7. Никола Димитров – министер за надворешни работи
 8. Драган Тевдовски – министер за финансии
 9. Венко Филипче – министер за здравство
 10. Билен Саљији – министер за правда
 11. Горан Сугарески – министер за транспорт и врски
 12. Крешник Бектеши – министер за економија
 13. Љупчо Николовски – министер за земјоделство, шумарство и водостопанство
 14. Дамјан Манчевски – министер за информатичко општество и администрација
 15. Мила Царовска – министер за труд и социјална политика
 16. Рената Десковска – министер за образование и наука
 17. Сухејл Фазлиу – министер за локална самоуправа
 18. Роберт Алаѓозовски – министер за култура
 19. Садула Дураки – министер за животна средина и просторно планирање
 20. Роберт Поповски – министер без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност
 21. Едмонд Адеми  – министер без ресор задолжен за дијаспора
 22. Аднан Ќахил – министер без ресор задолжен за странски инвестиции
 23. Аксел Ахмедовски – министер без ресор задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите во Република Македонија
 24. Зоран Шапуриќ – министер без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија
 25. Зорица Апостолска – министеркa без ресор задолжена за странски инвестиции

 

ЕКС-МИНИСТРИ КОИ ПОВЕЌЕ НЕ СЕ ВО ВЛАДАТА НА ЗОРАН ЗАЕВ

 1. Самка Ибраимовски – пратеник и ексминистер без ресор задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите во Република Македонија

 

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција