Блерим Сејдиу

Блерим Сејдиу е градоначалник на Општина Желино

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Блерим Сејдиу е роден на 4 септември 1985 во Тетово. Оженет и татко на две деца.

ОБРАЗОВАНИЕ

Основното училиште го завршил во “Пашко Васа” во Групчин, а средното во гимназијата “Кирил Пејчиновиќ” во Тетово. Е дипломиран правник во Универзитет на Југоисочна Европа во Тетово. Посдипломските студии ги завршил во Универзитетот ФОН во Скопје.

КАРИЕРА

Блерим Сејдриу успешно работел како правник неколку години поназад. Бил секретар на футбалскиот клуб Шкендија во најуспешниот период на клубот 2008/2011. А од 2010 до 2016 бил и шеф на правниот отдел во Меѓународниот Балкански Универзитет во Скопје.

 ИЗВОР:

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција