Дарко Блажески

Дарко Блажески e градоначалник на Oпштина Јегуновце

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Блажески е роден на 16.03.1975 г. во Тетово, живее во Јегуновце. Женет е и  има три деца, а негово хоби е рибарството.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Тој е дипломиран детектив во областа на безбедноста и криминалистиката , завршил Факултет за детективи и криминалистика на Европскиот универзитет во Македонија.

 

КАРИЕРА

Од 2002 до 2017 година бил управител на „НЕДА-ПРОМ“ Јегуновце.

На локалните избори кои се одржаа на 15 октомври 2017 година  е избран за градоначалник на Општина Јегуновце.

 

ИЗВОРИ:

Веб-страница на Општина Јегуновце: Градоначалник

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција