Децата во Дојран добија нова градинка

Градинка Кокиче во Дојран Фото: Официјален Фејсбук профил на градоначалникот на Дојран

 

 

 Отворање на детска градинка во Нов Дојран. Со цел подигнување на степенот на заштита на децата и нивно целосно вклучување во процесот на социјализација, се предвидува отворање на детска градинка во Нов Дојран. (Рок: 2014 година)

 

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:

Ветувањето за отворање на детска градинка во Нов Дојран е исполнето ветување на градоначланикот на Дојран, Борче Стамов. Овој проект е наведен во неговата предизборна програма за локалните избори 2013-2017 година, насловена како „Нови дела за нов напредок, нови дела за подобра општина Дојран!“ (стр.53).

Реализацијата на ветувањето за нова градинка во Дојран, инаку,  е дел од проектот на Владата  за отворање на нови 14 градинки ширум државата. Во август 2013 година медиумите ја пренесоа информацијата од Владата  дека:

… до крајот на 2014 година ќе бидат отворени нови 14 градинки во земјата.

Градинките се планираат во Дојран, Василево, Сарај, Карабинци, Кривогаштани, Демир Капија, Виница, Ѓорче Петров, Дебар, Кочани, Босилово и две во Кисела Вода во Скопје.

На 27.03.2014 година, министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, објави дека е во завршна фаза изградбата на детските градинки во општините Дојран, Василево и во дебарско Могорче.

На 12.11.2014 година, медиумите објавија вест дека е отворена нова градинка во Дојран.

Mинистерот за труд и социјална политика Диме Спасов и градоначалникот на општина Дојран, Борче Стамов ја отворија Јавната општинска установа за деца – детска градинка „Кокиче“ во Дојран.

Веста беше пренесена и на официјалниот .

Детската градинка “Кокиче” во Нов Дојран е опремена со најсовремени реквизити, играчки креветчиња, маси и столчиња се она што е потребно за децата да добијат вистинка забава и пријатна дневна грижа.

Имајќи го предвид сето ова, може да се заклучи дека ветувањето на градоначалникот на Дојран Борче Стамов, за отворање на нова детска градинка во Дојран, е исполнето.

 

ИЗВОРИ:

Оцени: Ана Анастасовска

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција