Драган Тевдовски

 

Министер за финансии во Владата на РМ на Зоран Заев од 2017 година

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

-Роден на 21.01.1979 во Скопје. Покрај работата и семејството, според извори во медиуми, љубов му е и спортот, посебно фудбалот. Бил член на Младинската репрезентација на Македонија со која го освоил првенството на Балканот во 1997 година.

 

КАРИЕРА

-Економски факултет при УКИМ во Скопје, помлад асистент од 2002-2007 г.

-Економски факултет при УКИМ во Скопје, асистент од 2007 – 2010 г.

-Економски фаукултет при УКИМ во Скопје, доцент од 2010 – 2015 г.

-Економски фаукултет при УКИМ во Скопје, вонреден професор од 2015 г.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

-Член на раководни тела во СДСМ од пред неколку години

-Претседател на Комисија за економија на партијата

-Министер за финансии во Владата на РМ на премиерот Зоран Заев од 01.06.2017

 

 

ИЗВОРИ:

Економски факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје

Фактор – Портал за бизнис и економија

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција