Драган Тренчовски

Драган Тренчовски e градоначалник на Oпштина Пехчево

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Драган Тренчовски е роден на 06.05.1982 година во Штип.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Основно образование завршил во Пехчево, а  средно  во  Штип, како забен техничар. Високо образование завршил во Софија на колеџот „Јорданка Филаретова“ , насока специјалист по заботехника. Се служи со англиски јазик.

 

КАРИЕРА

Од 2009 до 2013 година бил  советник во Советот на Општина Пехчево

На градоначалничката функција во Пехчево доаѓа по победата на локалните избори одржани на 15 октомври 2017 година, како кандидат на СДСМ.

 

ИЗВОРИ:

Веб-страница на Општина Пехчево: Градоначалник

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција