ДУИ: Изготвување на документот „Иновативни политики на РМ 2012-2020“

Започнаа со работа активностите за изготвување на документот “Иновативни политики на РМ 2012-2020. Целта на иновативната политика е зајакнување на компаниите во Македонија, преку комерцијализација на истражувањата и развојот; имплементација на нови технологии, промовирање на иновативните размислување и претприемачкиот дух, зајакнување на соработката помеѓу академските институции и индустријата, обезбедување на поповолна клима за спрелување на протокот (емиграцијата) на дипломирани студенти од областа на науката, технологијата и иновациите. [Рок: 2015 година]

Образложение:

Ветувањето се истражува


 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција