ДУИ: Измена на Законот за народна техника

Приоритет за нас е да се смени Законот за народна техника (Закон  за поттикнување и помагање на техничката култура), со цел ориентација на ресурсите кон локалната власт,обезбедување на минимални средства за нив како стимулација и мотивација за откривање на талентираните студенти во локалните или регионалните натпревари.

Образложение:

Законот е донесен во месец јули 2000 година  и до 26.05.2011 г. немал никаква измена. Беа консултирани Службен весник на РМ, пребарувачот на Собрание на РМ, базата на Министерство за правда ЛДБИС и Pravo.org.mk.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција