ДУИ: Парична помош за студирање за деца без родители

Се обезбедува ново право за лице кое до 18-годишна возраст го имало статусот на дете без родители и без родителска заштита, во вид на право на парична помош за студирање во износ од 9000 денари ако користи изнајмен социјален стан, а ако не користи тогаш има право на 18.000 денари месечно. Со ова право се здобиваат студентите запиѓани во прв, втор и трет циклус на студии. [Рок: 2015]

Образложение:

Ветувањето се истражува

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција