ДУИ: Поголеми овластувања на Секретаријатот за спроведување на Рамковниот Договор

Секретаријатот за спроведување на Рамковниот Договор ќе има поголеми овластувања за да ги санционира министерствата, агенциите и другите управни органи во случаите кога тие не ја спроведуваат уставната одредба за правична застапеност.

Образложение:

Никаде во надлежностите на Секретаријатот [Пристапено на: 22.05.2011] не се спомнува можноста тој да санкционира други државни тела.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција