ДУИ: Повеќе Албанци во Регулаторите за надгледување на електронските комуникации

Повеќе Албанци во Регулаторите за надгледување на електронските комуникации.

Образложение:

Од 2008-та година до сега се вработени само 2ца Албанци во Агенцијата за електронски комуникации, тоа значи дека вкупниот број засега изнесува 6 вработени Албанци од приближно 100 вработени во ова институција. Ова бројка не е доволна за да се исполни 25% на Албанците загарантирано со Охридскиот договор.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција