ДУИ: Преносливост на броеви – Mobile Number Portability (MNP)

Пренос на мобилните телефонски броеви од еден оператор на друг, но останува правото на задржување на истиот број.

Образложение:

Одлуката и целиот процес за преносливост на броеви (MNP) Mobile Number Portability кој профункционира на 1.09.2008 беше во надлежност на Агенција за електронски комуникации која е државна институција, независен регулатор на пазарите за електронски комуникации во Република Македонија. Агенцијата за својата работа одговора пред Собранието на Р.М.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција