ДУИ: Проект Дигитален Град

Ќе се изгради технолошки центар во кој ќе се концентрираат сите ИКТ компании од Македонија и оние странски компании кои ќе изразат интерес за присуство во нашата земја. Овој проект ќе биде на локација меѓу Скопје и Тетово со цел да им овозможи на албанските кадри географска близина до ИКТ компаниите, како и можност за студентите од Универзитетот во Тетово да се вклучат во практична работа во овие компании. Исто така ќе се забрза економскиот развој на овој регион.

Образложение:

Во јавноста нема информација дека е преземено иницијатива за реализација на овој проект.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција