ДУИ: Реализација на уставните одредби за службено користење на албанскиот јазик за во следниот законодавен состав

Демократската Унија за Интеграција ќе работи за реализација на уставните одредби за службено користење на албанскиот јазик за во следниот законодавен состав.

Образложение:

Иако Законот за јазиците беше усвоен на 25.07.2008, неговата имплементација не е задоволителна. Незадоволството од неговото имплементирање го истакнаа и самите членови на владата од страна на ДУИ. Заменик-премиерот за спроведување на Рамковниот договор г.Адеми на 12.08.2010 истакна дека законот не се применува кај сите институции и има видно успорување на неговата имплементација.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција