ДУИ: Реформи во судството

Реформите во судството ќе се спроведуват ефикасно и ќе се зајакне независноста и целокупниот капацитет на правниот систем; Ќе се реализира реформата на јавното обвинителство без влијание на дневната политика;

Образложение:

Според последниот извештај на ЕУ за 2010, во однос на независноста на судството, не е постигнат понатамошен напредок во обезбедувањето на тоа постојните законски одредби да бидат спроведени во пракса. Улогата на Министерот за правда во Судскиот совет сериозно загрижува во однос на мешањето на извршната власт во работата на судството. Не се јасно дефинирани границите помеѓу основата за дисциплинска постапка и основата за судско разгледување…

Во јавноста исто има апели од амбасадори и меѓународниот фактор да се подобри ситуацијата

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција