ДУИ: Соодветната застапеност на албанскиот кадар во здравството

Да продолжи да се стимулира соодветната застапеност на албанскиот кадар во здравството (загарантиран со Охридскиот договор) преку вработување во здравствените институциите.

Образложение:

Во однос на аспектот на стимулирање, ветувањето е исполнето: во периодот 2008-2011 г. во повеќе наврати биле вработувани лекари од албанската етничка заедница во јавното здравство.

Според министерот Бујар Османи (25.05.2011.), кадар на ДУИ: остана уште многу работа да се направи, пред сè да се постигне стапката од 25 проценти  лекари Албанци“.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција