ДУИ: Пораст на Бруто Домашниот Производ

Реалниот пораст на Бруто Домашниот Производ ќе биде од 4-7%, инфлацијата 2-3 % и буџетскиот дефицит 2-3%. [Рок: 2015 година]

Образложение:

Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за третото тримесечје од 2011 година изнесува 2.3%. Според оваа статистика, растот не е во рамките на 4-7% раст на БДП, но останува да се види во следните месеци дали ќе има поголем раст.

Линкови:

  • Sky.mk пристапено на 22.11.201

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција