Емил Дончев

Емил Дончев е градоначалник на општина Виница во два последователни мандати.

 

Емил Дончев е градоначалник на општина Виница во два последователни мандати.

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Роден е на 05.03.1974 год. во Штип.

Оженет е и татко на две малолетни деца.

ОБРАЗОВАНИЕ

Основното образование го завршува во Виница, а средно економско во Кочани. Дипломира на Економскиот факултет во Скопје во 1998 година на отсекот менаџмент.

 

КАРИЕРА

Во декември 2001 година се вработува во ЈП Македонски шуми – подружница Виница, каде работи како референт за план и анализа и раководител до 2006 година.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

Член на ВМРО-ДПМНЕ од 1997 година.

Во октомври 2006 година е именуван во Владата на Република Македонија за Директор на Државниот комунален инспекторат во состав на Министерството за транспорт и врски.

Во јануари 2008 година е именуван за раководител на Даночното одделение во УЈП во Виница.

Во април 2009 година стапува на функцијата Градоначалник на Општина Виница. Реизбран е во април 2013 година.

 

ИЗВОРИ

Веб-сајт на општина Виница – Градоначалник Емил Дончев

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција