Фактоје: Пречекорен и вториот рок за пуштање во употреба на студентските домови

 

Албанскиот сервис за проверка на факти Фактоје по втор пат го анализираше ветувањето на министерката за образование, спорт и млади, Беса Шахини,  дека почетокот на сместувањето во новите домови за студенти во Валона, Корча и Скадар ќе биде можно до февруари 2020 година, откако првиот даден рок (декември 2019) беше пречекорен.

Според првиот ветен рок студентите од трите албански универзитети требаше да влезат во студентските домови веќе во првите денови на оваа година, како што вети министерката Беса Шахини, но процесот на набавка на мебел го одложи сместувањето во новите простории. На прашањето на Фактоје, на прес-конференцијата одржана пред еден месец, министерката Шахини даде нов рок за завршување на инвестициите во студентските домови до почеток на февруари.

Фактоје констатираше дека и новиот рок за реконструкција на студентските домови е пречекорен. Имено, сè уште не е обезбеден мебелот за овие простории, а нема ни конкретен рок кога тоа би се случило.

 

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис и National Endowment for Democracy или нивните партнери.

Оставете реакција