Игор Трајкоски

 

Игор Трајкоски е градоначалник на Општина Дебарца

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Игор Трајкоски е роден на 24 март1981 година, во село Ботун, Дебарца. Оженет е и е татко на едно дете.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Основно образование завршил во ОУ „Дебарца“ во селото Белчиште, а средно во Битола, во ЗУЦ „Кузман Шапкарев”, каде се стекнал со звање ветеринарен техничар.

Високо образование завршил во Битола, на универзитетот „Св. Климент Охридски”, на Факултетот за биотехнички науки и се стекнал со звање дипломиран биотехнолог.

Говори англиски јазик.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

Од 2009 година бил вработен во Министерството за животна средина и просторно планирање како државен инспектор за животна средина во Град Охрид.

На 17 април 2013 година, откако победи на локалните избори, станува градоначалник на општина Дебарца.

 

 

ИЗВОРИ

Веб-сајт на ЗЕЛС – Гласило април 2013 стр. 11

Општина Дебарца – Градоначалник на општина Дебарца

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција