Каllxo.com: Солзите и неисполнетото ветување на Газменд Мухаџери

Градоначалникот на Пеќ газменд Мухаџeри не успеа да го исполни своето најголемо предизборно ветување за изградба на туристичко одмаралиште

 

Гигантскиот проект за туристички центар во Пеќ беше главната тема на ветувањата во локалната предизборна кампања во која се како кандидат учествуваше и Газменд Мухаџери. На локалните избори во 2017 година, Мухахери рече дека ќе изгради туристичко одморалиште за кое ќе има корист не само градот Пеќ, туку и околните општини.

Всушност, Мухаџери изјави дека изградбата на проектот „Бореа“ ќе заврши до крајот на 2019 година. Газменд Мухаџери беше преплавен од емоции кога започнаа работите на проектот БОРЕА во септември 2018 година.

Но, поминаа повеќе од две години од тогаш, а работите за изградба на туристички проект изгледаат далеку. Градоначалникот на Печ, Газменд Мухахери во одговор на KALLXO.com рече дека изградбата на работите не продолжува затоа што Министерството за животна средина ја суспендирала дозволата.

Како одговор на KALLXO.com, Министерството за животна средина соопшти дека парцелите каде се планира изградбата на проектот „Бореа“ се наоѓаат на подрачјето на Националниот парк. Според министерството, просторниот план за националниот парк “Бјешкт е Немуна” сè уште не е одобрен, поради што дозволите за градба се суспендирани.

Затоа, КALLXO.com ова ветување на градоначалникот на Пеќ го оцени како невистина.

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис и National Endowment for Democracy или нивните партнери.

Оставете реакција