Категорија...

Медиуми

Написи од Сервис за проверка на фатки од медиумите

Рецензија: Паника во СДСМ: Кој стои зад „Македонските Анонимуси“

Овде има сè, од замена на тези и префрлување на паника и на загриженост на спротивната страна за да се сокрие сопствената, сеење ветер и магла да се сврти внимание од сериозноста на ситуацијата и да се амнестира актуелниот…

Рецензија: Што значат засуканите ракави и погледот во камерата

Анализата на говорот на телото не е нешто што не е предмет на користење во многу анализи. Таа е метод кој е инструмент на комуниколозите, на маркетинг-агенциите... иако, ако ги користите во некој медиум и тоа згора во контекст на…

Кога се точни само датумот и времето на објавување

(Рецензија: СДСМ и Заев се херои во Грција: И покажале на ЕУ дека Македонија не ги исполнува критериумите за членство) Вистинитоста на оваа медиумска содржина е проблематична зашто ако изворно ги прочитате новинарските извештаи на кои се…

Рецензија: Заев објави нови прислушувани разговори

Станува збор за целосно непрофесионален материјал кој има цел да ја релативизира мегааферата со прислушувањето, за која опозицијата го впери прстот во премиерот и во неговиот братучед  - директорот на УБК. Овој прилог…

Рецензија: Ромите – вредни за внимание само кога има избори

Социјална репортажа со точно дозирани емоции прикажани преку зборовите и фотографиите, е жанр што речиси изумира во македонското новинарство. Особено во печатените, а уште понагласено во новите медиуми. Овој редок пример на …

Рецензија: Сопартијците на Заев под уцена, бизнисмените во грч

Едностран, несодржаен, невистинит, без факти... Ова се зборовите кои се клучни во објаснувањето на овој производ, кој тешко може да се нарече новинарски текст Линк до оригиналниот напис: Сопартијците на Заев под уцена,…

Рецензија: Заев продолжи со заканите кон новинарите и сопартијците

Овој текст е само дел од низата текстови објавени последнава недела со тенденција да се нападне и оцрни лидерот на опозицијата, Зоран Заев, кој во јавноста излезе со „бомба“, обвинувајќи ја власта дека прислушувала повеќе од…

Фасади: Општество на лажни вредности

Корупција, тендери, пари... Протест против поставување барокна ограда на мостот кај „Холидеј ин“, 13 мај 2012 г. Фото: Ванчо Џамбаски, ФОСИМ, 2012 Станавме општество кое почива на лажни вредности, во кое лагата има право на…

Белешки за популизмот: Внимавајте, деспотот повторно ќе лаже

Од „сериозна“ прес-конференција на премиерот Груевски, до монтажа со супер смешниот „мучачос“ за плиткоумните пропагандни обиди на власта - за само две недели. Фото: Влада на РМ (лево) и видеоклип скриншот (десно). Бидејќи владините…

Умните луѓе прифаќаат разумни мислења

Што да се каже за вакви наслови? А, што, пак за содржините? Фото: веб-скриншот Дали некаде постои патриотметар, некоја направа што го мери коефициентот на патриотизам кај граѓаните? Ако има, тој што сака да опонира на ова мислење,…

Рецензија: Никој не сака обвинет за шпијунажа и велепредавство за партиски лидер

Веројатно, многу читатели си поставуваат прашање - кој пишува вакви текстови и зошто нивните автори не се потпишуваат. Одговорот е едноставен. Поради стравот да не се посрамотат и некој утре да не ги препознае на улица и на нив да…

Рецензија: Заев лаже дека му обезбедувал работни визи на Верушевски!

Од обвинувања, преку спинови и квалификации „спакувани“ во неумесни коментари, па сè до јавна осуда. Сето ова е натискано во материјал кој многу малку функционира врз база на аргументи и на вистински контекст, а повеќе се…

Умните луѓе прифаќаат разумни мислења

Линк до оригиналните написи: Балканот се тресе - Македонија влегува во војна?! Колумна на Наталија Ивчева: Крвни непријатели, алчни слепци, задоени предавници. Доста е, ова ќе ви биде крајот! Датум и време на објавување: 12.02.2015…

Рецензија: Дел од хонораците се собраа на протест

Основната цел на оваа медиумска содржина е минимизирање на протестот на хонорарците (13 февруари 2015 година) и креирање слика дека спласнува незадоволството поради новото и прилично нејасно законско решение, со кое од први…

Медиумите и штрајкот во образованието

Седницата на Синдикатот во присуство на владини министри на која падна одлуката за прекин на штрајкот. Фото: СОНК, 2015 Чудно е како она што едните медиуми го презентираат како успех и прифатливо решение, за другите е неприфатливо и…

Што може или не може да направи Народниот правобранител

Иџет Мемети (втор од лево), Народен правобранител на РМ - Работилница за сoработка со медиумите. Фото: ombudsman.mk, 2014 Политичарите, високите функционери во власта, претставниците на државни институции сакаат да даваат изјави.…

Рецензија: ВИДЕО: Груевски ја фрли својата бомба

Текст пласиран како легитимна информација, иако е очигледен спин, бидејќи станува збор за материјал чија суштина е извадена од контекст. Обид за медиумско покривање или, во најмала рака, минимизирање на импактот на…

„Новинарското“ дно сѐ уште не е допрено

(Рецнезија на текстот: Заев со лагите го допре дното: По повеќе негирања, призна дека соработувал со Верушевски) Реалноста најдобро се замаглува кога за еден настан пласирате дел од фактите, оние што ви одат во прилог, а…