Категорија...

Политичари

Листа на сите политичари чии изјави се анализирани

Владиката Петар наместо да го осуди насилството во Собранието, ги брани тепачите!

Изјавата на владиката Петар не е во духот на свештенството и тоа што треба да го проповеда Црквата - љубов, милосрдие и почит меѓу верниците и воопшто меѓу луѓето. Владиката не е тој кој треба да процени дали некој ги прекршил Уставот и…

Не, во последниве 10 година Македонија не го доживеа „најголемиот економски раст во историјата“

Кога станува збор за движењето на една економија, односно за нејзиниот раст или пад, нема повеќе „релевантни индикатори“, тука има само еден. А, тоа е движењето на бруто домашниот производ (БДП) и тоа, пред сè, движењето на БДП на годишно…

Иванов ем не ги осуди насилствата, ем заборава и на својата одговорност

Во обраќањето, кое е предмет на оваа оценка, има најмалку два проблематични дела кои може да се оценат како недоследни. Првaта недоследност е кога Иванов, откако упати неколку реченици со смирувачки тонови, ги повика сите надлежни…

Најдрското замолкнување на пратениците е веќе видено – „Црниот понеделник“

Пратеникот и висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, ја даде следнава изјава што ја сметаме за невистина: Денеска во предпладневниот дел од седницата видовме класичен обид на грубо кршење на деловникот на Собранието на…

Неумесно е да се каже дека барокната зграда на Водовод е евтина!

Директорот на ЈП „Водовод и Канализација“, Александар Атанасов  за телевизија „Телма“  изјави дека новата  управна зграда на пертпријатието не е премногу скапа и дека нема да биде пречекорен износот од десет милиони…

Иванов против сите: Пречките за мандатот сè уште постојат

Не постоеја ниту постојат уставни пречки Иванов да го даде мандатот, откако доби докази дека има парламентарно мнозинство предводено од СДСМ, оценка на уставни експерти и на домашна и меѓународна политичка сцена

Функционер не смее да изрази фрапираност од чуварите на јавниот интерес

Изјавата на Зоран Караџовски во врска со новинарите е недооследна, а во врска со привилегираноста на судиите и нивната поделба на подобни и неподобни невистинита

Наместо за „Титаник“, Јанкуловска со политички квалификативи за СЈО

Секогаш кога на Зоран Заев му треба помош...е целосно непоткрепено тврдење, зашто активностите на СЈО се одвиваат во динамика и план што си ги прави самото СЈО, а покрај тоа, СЈО има ограничен рок до мај-јуни годинава да ги ефектуира…

Невистина: Експерти надвор од влада не одлучуваат за кратење плати и пензии

Спинувајќи изјава на Никола Поповски кој настапи како професор и експерт, прво дел од медиумите, а два дена подоцна и високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека нивниот политичкки противник треба да остане во опозиција,…

Може ли Миноски да не го знае кредитниот рејтинг на државата кај што е министер за финансии?

Оваа изјава на министерот за финансии, Кирил Миновски, е многу збунувачка. Освен делот подвлечен со големи букви, кој е сосема јасен. Намерно го цитиравме комплетниот одговор за да се сфати целиот контекст и да се види како министерот…

Никола Бакрачески

ПРИВАТЕН ЖИВОТ Актуелниот градоначалник на Охрид, Никола Бакрачески е роден на 18 ноември 1970 година во Струга, а неговото семејство потекнува од струшкото село Радожда. Најраното детство го поминал во Струга, а потоа со мајка му…

Warning: Use of undefined constant vetuvanja - assumed 'vetuvanja' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/portalb/webapps/vistinomer3/wp-content/themes/publisher-child/functions.php on line 653

Warning: Use of undefined constant izjavi - assumed 'izjavi' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/portalb/webapps/vistinomer3/wp-content/themes/publisher-child/functions.php on line 665

Недоследно: Груевски не решава за продажбата на Офицерски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на 31.01.2016 година во изјава за Сител рече: Државните институции предводени од ВМРО-ДПМНЕ тргнаа со една идеја која што гледаме дека во изминатите денови граѓаните на Битола во…

Милошоски: Димитриев, нема да бидете само премиер, туку и министер за внатрешни и министер за труд и…

На собраниската седницата на која се гласаше за избор на преодната Влада, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, меѓу другото, изјави: Тоа што на крајот треба да се напомене и да се знае, вечерва, доколку министрите за внатрешни…

Груевски: Избирачкиот список може да се прочисти за неколку дена

Доцна во ноќта,односно пред да зазори на 16 декември, после 12 часовните преговори за утврдување на датумот на изборите во резиденцијата на Европската Унија во Скопје, премиерот со депонинара оставка, Никола Груевски, во својата…

Проф. Сашо Климовски: Дали навистина има заговор со падот на цената на нафтата да ѝ се наштети на…

Во емисијата „Late Night Show со Миленко Неделковски“ во петокот на 15 јануари, професорот Сашо Климовски го даде следново објаснување за светскиот пад на цената на нафтата: Како, од друга страна, се влијае на ослабување на…

Илија Димовски: броење компири и мерење невработеност

Во време на СДСМ невработеноста достигнува рекордни 38%. Во 2002 година кога СДСМ доаѓа на власт затекнува невработеност од 31.9% и за само четири години владеење на оваа партија невработеноста се искачува на 38%. Исто така, и…

Ристо Никовски: Какви ингеренции има ЕУ во однос на Виенската конвенција

Во врска со обзнанието на лидерот на СДСМ Зоран Заев дадено на 27.02.2015 дека најмалку шест амбасадори на најважните земји биле прислушувани, истражувачката мрежа БИРН на 28.03.2015 година објави дека евроамбасадорот Аиво Орав до…